Deklaration 2026: Tips till dig lämnar in en K10 i år
Vem måste lämna en K10?
Den som äger kvalificerade andelar i ett fåmansföretag ska lämna blankett K10. Andelarna är kvalificerade om en person själv är verksam i betydande omfattning i fåmansföretaget under beskattningsåret, eller under något av de fem föregående åren. Detsamma gäller om någon närstående till personen är verksam i betydande omfattning under denna tidsperiod. En person ska alltid anses verksam i betydande omfattning om hans eller hennes arbetsinsatser har stor betydelse för vinstgenereringen i företaget.
Om tillräckligt stor andel av utomstående personer äger andelar i bolaget, och vissa ytterligare förutsättningar är uppfyllda, kan andelar vara okvalificerade trots att ägaren är verksam i bolaget. Detta brukar kallas för att utomståenderegeln är tillämplig.
Lämna in en K10 för att få kontroll
Även om man inte har tagit ut någon utdelning från bolaget eller sålt aktierna under året är det bra att upprätta och lämna in en K10 till Skatteverket. På det sättet har man kontroll över hur stort sparat utdelningsutrymme som kan utnyttjas ett senare år.
Utdelning under 2025
I den K10 som lämnas till årets deklaration är det utdelningarna som har beslutats under 2025 som ska deklareras. Det räcker att bolagsstämman har fattat beslut om utdelningen. Pengarna behöver inte vara utbetalda. Det innebär också att det är de ”gamla reglerna” som gäller vid beräkning av årets gränsbelopp.
En utdelning motsvarande gränsbeloppet beskattas med 20 procent i skatt.
Beräkna gränsbeloppet
Gränsbeloppet kan beräknas på två olika sätt, antingen enligt huvudregeln eller förenklingsregeln. Det är den som äger andelarna vid årets ingång som ska beräkna gränsbeloppet.
Förenklingsregeln
Förenklingsregeln är en schablon och äger man flera företag kan man bara använda förenklingsregeln för andelarna i ett av dem. Schablonbeloppet för gränsbeloppet 2025 uppgår till 209 550 kronor. Schablonbeloppet beräknas utifrån ägarens andelar i företaget vid ingången av beskattningsåret. Det vill säga utifrån hur många aktier man ägde den 1 januari 2025. Till schablonbeloppet lägger man också till eventuellt sparat utdelningsutrymme som räknas upp med 4,96 procent.
Huvudregeln
Gränsbeloppet enligt huvudregeln är mer komplex och består av tre delar:
- Omkostnadsbeloppet för andelarna
- Det lönebaserade utrymmet
- Kvarstående sparat utdelningsutrymme från tidigare år.
Den första delen består av omkostnadsbeloppet för andelarna som ska multipliceras med 10,96 procent för beskattningsåret 2025.
Den andra delen består av det lönebaserade utrymmet. För att få utnyttja det måste delägaren äga minst fyra procent av företagets kapital. Vidare krävs att delägaren eller närstående under 2024 (året före beskattningsåret) har tagit ut en lön av en viss storlek. Det så kallade lönekravet.
För beskattningsåret 2025 behöver löneuttaget som gjordes under 2024 i företaget eller i dess dotterföretag uppgå till minst 731 520 kronor (9,6 gånger inkomstbasbeloppet) eller 457 200 kronor (6 gånger inkomstbasbeloppet) plus 5 procent av samtliga löner i företaget och dess dotterföretag. Det räcker alltså med att delägaren eller närstående har tagit ut en lön som uppfyller kravet.
Det lönebaserat utrymme är 50 procent av företagets löneunderlag och fördelas lika mellan aktierna i företaget. Om delägaren inte äger tillräckligt stor andel i företaget eller inte har tagit ut tillräckligt med lön bortser man från det lönebaserade utrymmet när man beräknar gränsbeloppet enligt huvudregeln.
Den tredje delen innebär, precis som vid förenklingsregeln, att man räknar upp det sparade utdelningsutrymmet från föregående beskattningsår.
Den som driver ett företag med höga lönekostnader vinner vanligtvis stort på att använda huvudregeln i stället för förenklingsregeln.
Läs mer om reglerna hos Skatteverket Räkna ut skatten på din utdelning | Skatteverket
Sålt aktierna i företaget? Uppdatera uppgifterna om delägare!
När delägaren har sålt aktier i företaget ska dessa redovisas på blankett K10.
För att slippa en förfrågan från Skatteverket de kommande åren om att lämna blankett K10 igen, behöver företaget uppdatera uppgifterna om vem som är delägare i aktiebolaget.
Företaget kan göra uppdateringen på verksamt.se eller på blanketten Ändringsanmälan.
Nya regler att beräkna gränsbeloppet inkomståret 2026
Vid deklarationen som lämnas 2027 kommer gränsbeloppet beräknas enligt de nya reglerna för kvalificerade andelar i fåmansföretag. Utdelningar som beslutas under 2026 kommer att beskattas hos delägaren enligt de nya reglerna.
Srf konsulterna har sammanställt information om dessa regler här.
K12 – om ägaren inte arbetar i bolaget
Om ägaren inte är verksam i betydande omfattning i bolaget (och inte heller någon närstående) är andelarna okvalificerade.
Utdelning och vinst vid försäljning av okvalificerade andelar beskattas då med 25 procent. Observera att det kan finnas situationer då andelarna i bolaget ändå är kvalificerade om delägaren eller närstående är verksam i betydande omfattning i ett annat bolag.
Det finns inget krav på att lämna in K12-blanketten om det inte har skett någon försäljning eller utdelning under året.
