Ny rapport: Så påverkar AI framtidens ekonomifunktion
Underlaget i Invicis rapport bygger på svar från över 400 ekonomer, controllers, ekonomikonsulter och CFO:er och ger en tydlig bild av ett yrke i förändring. Enligt Johan Alsén, vd på Invici, är utmaningarna i hög grad desamma för redovisningsbyråer.
Många pratar AI – få gör jobbet
Rapporten visar att det finns ett tydligt glapp mellan ambition och verklighet. De flesta tror att AI kommer att förändra ekonomirollen i grunden, samtidigt som många organisationer ännu inte har tagit konkreta steg.
För byråledare blir frågan därför större än vilken AI-lösning man ska välja. Det handlar om hur verksamheten ska utvecklas när manuella moment automatiseras och kunderna förväntar sig mer stöd framåt än bakåt.
Från produktion till affärsstöd
Johan Alsén beskriver utvecklingen som en förflyttning från produktion till analys och rådgivning. Den byrå som i huvudsak levererar bokföring och rapporter riskerar att få det tuffare när tekniken tar över mer av det repetitiva arbetet.
– Skiftet går från att hantera flöden till analys, rådgivning och affärsstöd. Det ställer krav på byråerna att tydligare definiera vilket värde de ska skapa framöver.
Samtidigt går utvecklingen inte av sig själv. Många medarbetare använder redan AI i sitt dagliga arbete och blir mer effektiva – men utvecklingen stannar ofta på individnivå. Skulle ekonomiavdelningarna börja arbeta organisatoriskt och koppla ihop system och processer skulle de få helt andra effekter. Men trots att sju av tio CFO:er ser fram emot en vardag med AI, blundar en stor majoritet för de risker som dålig datakvalitet medför.
– Det är också just där många fastnar. Bristande datakvalitet, fragmenterade system och otydliga arbetssätt gör att potentialen i AI inte realiseras fullt ut.
Attraktionskraften avgörs här och nu
Omställningen handlar också om att attrahera och behålla rätt kompetens. Rapporten visar att ekonomer i allt högre grad motiveras av moderna verktyg, tillgång till hybrid- och distansarbete och snabbrörliga miljöer med mycket ansvar.
– Den arbetsplats som bara erbjuder bokslut och rapportering kommer inte att attrahera talanger. De vill arbeta med analys, affärsstöd och utvecklingsfrågor– inte med rutinmässiga uppgifter.
Johan Alsén är dock tydlig med att det inte nödvändigtvis handlar om att locka med den senaste tekniken – utan om motsatsen.
– Har man inga ambitioner att utveckla sina system och arbetssätt blir man snabbt ointressant som arbetsgivare. Den yngre generationen vill inte riskera att bli irrelevant om några år.
Det betyder att traditionell redovisningskompetens behöver kompletteras. Framåt efterfrågas kombinationer av ekonomikunskap, systemförståelse, dataanalys, affärsförståelse och förändringsförmåga.
Att vänta är också ett val
Det kanske tydligaste budskapet från Johan Alsén är att förändringen redan pågår – och att det innebär en risk att avvakta.
– Det finns en tendens hos många att vänta och se vad andra gör. Jag tror att det är ett misstag. Det här är inte en framtidsfråga – det händer nu.
För redovisningsbyråer handlar det därför inte bara om effektivisering. Det handlar om att positionera sig i en marknad där kunderna i allt högre grad efterfrågar analys, rådgivning och beslutsstöd.
Johan Alséns råd till byråledare
- Kom igång nu. Att vänta riskerar att minska både konkurrenskraft och attraktionskraft.
- Säkerställ datakvaliteten. Börja med grundarbetet – utan rätt data uteblir effekterna.
- Automatisera repetitiva moment. Identifiera vad tekniken kan ta över redan i dag.
- Investera i kompetens. Frigjord tid behöver användas till analys och rådgivning.
- Fokusera på värdeskapande. Målet är inte bara effektivitet, utan bättre beslutsunderlag och affärsnytta.
5 insikter från rapporten
- 80 % tror att generativ AI kommer att förändra deras ekonomiroll i grunden.
- 42 % tror att inkorrekt data och AI-bias kommer leda till felaktiga ekonomibeslut.
- 25 % upplever att de i “hög grad” har rätt förutsättningar för att utveckla sin kompetens för att möta förändringar som kommer med AI och automatisering.
- 79 % anger att de inte är alls oroliga, eller särskilt oroliga, för att generativ AI kommer att ersätta delar av deras arbete de kommande åren.
- 50 % ser Excel som en helt nödvändig domän för 2026, även om AI-verktyg och agenter dominerar på 68 %.
Ladda ner och läs rapporten här.
