Annons
Branschaktuellt

Europeisk e-legitimation underlättar för ombud

Vet du vad en digital identitetsplånbok är? Det engelska begreppet är EUDI Wallet, en förkortning för EU Digital Identity Wallet. Detta sätt att identifiera sig digitalt som privatperson, bolagsföreträdare eller ombud ska bli verklighet i Europa 2026.
Text: Håkan Edvardsson
Annons

Den nya digitala identitetsplånboken gör det möjligt att hantera fler digitala tjänster än i dag. I hela EU. Digg, myndigheten för digital förvaltning, listar ett antal exempel som ska vara verklighet om två år:

  • Ombudsintyg.
  • F-skattsedel.
  • Miljöcertifiering.
  • Registreringsbevis
  • E-legitimation över landsgränser, på nätet och på plats.
  • Körkort.
  • Utbildningsintyg.
  • Recept på mediciner.
  • Arbetsintyg.

Integritetssäkert

Digg menar att e-legitimationen, som ju redan finns, inte är den stora nyheten i sammanhanget. Myndigheten konstaterar i stället att den stora vinsten ”… är att man ska kunna dela andra personuppgifter än sin identitet på ett integritetssäkert sätt, med full kontroll över vilka uppgifter som delas och med vem.”

Till dessa uppgifter hör attesterade attribut. Detta ger tillgång till uppgifter som finns i offentliga register i EU, genom e-legitimationen. Oavsett vilket land personen med identitetsplånboken kommer från så kommunicerar lösningen på ett standardiserat sätt med myndigheternas e-tjänster. Och ger tillgång till samma uppgifter i varje EU-land.

EU:s förordning om elektronisk identifiering och betrodda tjänster (eIDAS-förordningen) har uppdaterats. Den största nyheten är introduktionen av en ny, digital identitetsplånbok: EU Digital Identity Wallet, EUDI Wallet. Från 2026 gör den e-legitimering möjlig vid ombuds inloggning till myndigheter i hela EU.

EUDI Wallet

EU Digital Identity Wallet/

Digital identitetsplånbok.

Nyhet i EU:s eIDAS-förordning.

Gratis. Frivillig.

Introduceras 2026.

Ökar nyttan med e-legitimation.

Smidigare ombudshantering i hela EU.

 

Mer information

digg.se >>

europa.eu >>

Aktuella artiklar

Fler företag väljer digital årsredovisning – redovisningskonsulterna bidrar till utvecklingen

6 juli 2026

Digital inlämning av årsredovisningar fortsätter att öka. Under juni 2026 sattes ett nytt rekord när 101 126 företag lämnade in sin årsredovisning digitalt – första gången antalet överstiger 100 000 under en månad. Samtidigt visar ny statistik från Bolagsverket att digital inlämning ger färre kompletteringar och snabbare handläggning.

Nytt HFD-besked: Ingen moms vid inlösen av lojalitetspoäng

2 juli 2026

Högsta förvaltningsdomstolen (HFD) har nu avgjort hur lojalitetspoäng som löses in mot varor ska behandlas momsmässigt. Domen ger efterlängtad vägledning för företag med bonusprogram och innebär att inlösen av poäng varken ska ses som en prisnedsättning eller som användning av en voucher. För redovisningskonsulter skapar avgörandet en tydligare grund för rådgivning.

MYH:s analys: Så förändras kompetensbehoven inom ekonomi och lön

2 juli 2026

AI, digitalisering och förändrade kundbehov ställer nya krav på kompetensen inom ekonomi- och lönebranschen. I sin senaste områdesanalys beskriver Myndigheten för yrkeshögskolan hur arbetsmarknadens behov utvecklas och vilka kunskaper som efterfrågas framöver. Något som Srf konsulterna också lyfter i sina nyligen publicerade öppna brev till myndigheten. Frågan är inte bara hur många som utbildas, utan också vilken kompetens framtidens redovisnings- och lönekonsulter behöver.

Annons