Annons
Branschaktuellt Redovisning

Vinstmarginalbeskattning vid försäljning av konstverk

Har du fått ett beslut om att få tillämpa vinstmarginalbeskattning, VMB, vid försäljning av konstverk, samlarföremål och antikviteter? I så fall berör följande information dig.
Text: Leif Hagström
Annons


En förutsättning för att få tillämpa VMB är att det inte har skett någon momsdebitering vid återförsäljarens förvärv av varan.

Det har dock funnits ett undantag från förvärvskriteriet. En återförsäljare har kunnat få tillstånd från Skatteverket att tillämpa VMB vad gäller konstverk, samlarföremål eller antikviteter, även om moms har debiterats vid återförsäljarens förvärv eller import av nämnda varor. Skatteverkets beslut har gällt till och med utgången av andra året efter beslutsåret.


Ändrade bestämmelser

Den 1 januari 2025 har bestämmelserna ändrats. Den aktuella bestämmelsen, 20 kap. 4 § första och andra stycket mervärdesskattelagen (ML), lyder enligt följande:

Om en beskattningsbar återförsäljare begär det ska Skatteverket besluta att återförsäljaren ska tillämpa detta kapitel vid leverans av

  1. konstverk, samlarföremål och antikviteter som återförsäljaren själv har importerat,
  2. konstverk som levererats till återförsäljaren av upphovsmannen eller dennes dödsbo, eller
  3. konstverk som levererats till återförsäljaren av en annan beskattningsbar person än en beskattningsbar återförsäljare.

Ett sådant beslut gäller dock inte om en reducerad skattesats tillämpats vid leveransen till den beskattningsbara återförsäljaren eller vid dennes import av varan.

Mot bakgrund av andra stycket i bestämmelsen uppstår fråga om en reducerad skattesats har tillämpats. I så fall gäller inte Skatteverkets beslut.

Momsskattesats

Normalskattesatsen är, som bekant, 25 %.

  • Import av konstverk, samlarföremål och antikviteter omfattas av skattesatsen 12 %.
  • Leverans av och unionsinterna förvärv av konstverk omfattas att skattesatsen 12 %. Tidigare omfattade den reducerade momsskattesatsen endast leveranser av upphovsmannen eller dennes dödsbo.
  • Leverans av och unionsinterna förvärv av samlarföremål och antikviteter omfattas av skattesatsen 25 %

Sammanfattningsvis gäller numera följande. Skattesatsen 12 % gäller för samtliga förvärv av konstverk. Skattesatsen 12 % gäller vid import av samlarföremål och antikviteter (jfr 20 kap. 4 § ML). Skattesatsen 25 % gäller vid leverans av och unionsinterna förvärv av samlarföremål och antikviteter.

Från och med den 1 januari 2025 gäller således – till skillnad mot tidigare – momsskattesatsen 12 % i samtliga av de fall som framgår av 20 kap. 4 § första stycket ML. Eftersom en reducerad momsskattesats numera gäller är det i praktiken inte möjligt för Skatteverket att fatta nya beslut om undantag från förvärvskriteriet. En annan konsekvens av att momsskattesatsen 12 % numera gäller är att de beslut som Skatteverket tidigare har fattat inte längre gäller. Till följd av detta ska de allmänna bestämmelserna i ML tillämpas och det alltså oavsett om återförsäljaren har fått ett beslut om undantag.

Allmänna bestämmelserna gäller numera


Vad gäller återförsäljarens inköp från och med den 1 januari 2025 ska återförsäljaren använda de allmänna momsbestämmelserna både vad gäller inköp och försäljning, dvs. rätt till avdrag för ingående moms föreligger och moms ska debiteras vid försäljningen.

Förskjuten avdragsrätt för ingående moms för inköp före den 1 januari 2025

En återförsäljare som har fått ett beslut om VMB och som har köpt eller importerat varor före den 1 januari 2025 har förskjuten avdragsrätt. För sådana varor som säljs från och med den 1 januari 2025 inträder avdragsrätten i den redovisningsperiod då återförsäljaren levererar varan.

Läs mer här.

Övrigt

Det kan vara värt att nämna att om återförsäljaren uppfyller förvärvskriteriet, dvs. om återförsäljarens inköp inte har medfört någon momsdebitering från säljaren så är förvärvskriteriet uppfyllt. Med andra ord kan återförsäljaren i dessa fall, om även återförsäljar- och varukriterierna är uppfyllda, använda VMB.

Läs om de tre kriterierna som ska vara uppfyllda för att få tillämpa VMB här.

Aktuella artiklar
Annons
Annons