Annons
Branschaktuellt Juridik

Lagen om penningtvätt fångar inte den organiserade brottsligheten

Sedan den nya lagen om penningtvätt infördes 2014 har anmälningarna om brott ökat. Dock har det visat sig att lagen inte fångar upp den storskaliga ekonomiska brottsligheten, vilken var en av intentionerna med lagstiftningen.
Annons

Enligt Brottsförebyggande rådet, BRÅ, ökade anmälningarna gällande penningtvätt kraftigt mellan 2016 och 2018. Bedrägerier, och då främst annonsbedrägerier, står för en majoritet av anmälningarna.

– Bedrägerier är ofta förbrott till penningtvätt och eftersom bedrägerierna har ökat så påverkar det också anmälningar om penningtvätt. Ett typexempel på bedrägeri är annonsbedrägeri som innebär att en person köpt en vara och gjort en transaktion utan att någon vara levereras. Den som tar emot pengarna utan att leverera varan, är den som kan misstänkas för penningtvättsbrott, säger Karolina Hurve, utredare hos Brå.

Ett syfte med den nya lagen om penningtvätt och finansiering av terrorism var att komma åt multikriminella men förhållandevis få domar omfattar just den typen av brottslighet. Enligt Karolina Hurve kan det bero på att det inte finns så många instanser som är resursstarka och uthålliga nog för att utreda mer komplicerade ärenden. För att kunna identifiera penningtvätt i en utredning krävs fler personer med finansiell kompetens, särskilt inom polisen.

– För att komma åt penningtvättsbrott är det bland annat viktigt att arbeta förebyggande mot bedrägerier. Det har sannolikt mer effekt än ett brottsbekämpande arbete, eftersom den stora mängden penningtvättsbrott inte kan utredas bort, säger Karolina Hurve.

Aktuella artiklar

Fler företag väljer digital årsredovisning – redovisningskonsulterna bidrar till utvecklingen

6 juli 2026

Digital inlämning av årsredovisningar fortsätter att öka. Under juni 2026 sattes ett nytt rekord när 101 126 företag lämnade in sin årsredovisning digitalt – första gången antalet överstiger 100 000 under en månad. Samtidigt visar ny statistik från Bolagsverket att digital inlämning ger färre kompletteringar och snabbare handläggning.

Nytt HFD-besked: Ingen moms vid inlösen av lojalitetspoäng

2 juli 2026

Högsta förvaltningsdomstolen (HFD) har nu avgjort hur lojalitetspoäng som löses in mot varor ska behandlas momsmässigt. Domen ger efterlängtad vägledning för företag med bonusprogram och innebär att inlösen av poäng varken ska ses som en prisnedsättning eller som användning av en voucher. För redovisningskonsulter skapar avgörandet en tydligare grund för rådgivning.

MYH:s analys: Så förändras kompetensbehoven inom ekonomi och lön

2 juli 2026

AI, digitalisering och förändrade kundbehov ställer nya krav på kompetensen inom ekonomi- och lönebranschen. I sin senaste områdesanalys beskriver Myndigheten för yrkeshögskolan hur arbetsmarknadens behov utvecklas och vilka kunskaper som efterfrågas framöver. Något som Srf konsulterna också lyfter i sina nyligen publicerade öppna brev till myndigheten. Frågan är inte bara hur många som utbildas, utan också vilken kompetens framtidens redovisnings- och lönekonsulter behöver.

Annons