Annons
Företagande Företagande

Skattefri second hand-försäljning

Second hand-försäljning av skänkta varor ansågs vara en av hävd utnyttjad finansieringskälla för en ideell förening. Enligt Högsta förvaltningsdomstolen var därför inkomsten skattefri.
Text: Srf konsulterna
Annons

Ideella föreningar är skattskyldiga för sina inkomster på samma sätt som andra juridiska personer. Allmännyttiga ideella föreningar är dock bara skattskyldiga för inkomster från näringsverksamhet som bedrivs yrkesmässigt och självständigt.

En idrottsförening bedrev second hand-försäljning i form av en loppmarknad för att finansiera sin allmännyttiga verksamhet. Verksamheten sköttes av föreningsmedlemmar och en anställd kanslist. Det som såldes var skänkta föremål som möbler, porslin, böcker och tavlor. Försäljningen ägde rum i en hyrd lokal under några timmar en dag i veckan. Intäkterna uppgick till cirka 600 000 kr per år.

Högsta förvaltningsdomstolen, HFD, börjar med att konstatera att en ideell förening som uppfyller vissa krav inte är skattskyldig för inkomst som till huvudsaklig del kommer från en verksamhet som av hävd utnyttjats som finansieringskälla för ideellt arbete som exempelvis basarer och loppmarknader.

Enligt HFD bör butiksförsäljning med skänkta varor som är jämförbar med kommersiell handel i exempelvis antikhandeln eller butiker för andrahandsförsäljning av märkeskläder inte anses jämförbar med traditionell loppmarknad.

Däremot borde det enligt HFD vara möjligt att göra skillnad mellan butiker som är öppna dagligen i vilken även anställd personal är verksam och försäljning i en lokal som håller öppet endast vid något enstaka tillfälle i veckan och som i allt väsentligt sköts av ideella krafter.

Mot denna bakgrund fann HFD att idrottsföreningens försäljning av skänkta varor ska ses som hävdvunnen finansieringskälla. Inkomsten var därför skattefri.

Dom 2013-09-16. Mål nr 2988-13

Aktuella artiklar
Annons
Annons