Annons
Branschaktuellt Redovisning

Hogia först – godkänd att leverera digital revisionsberättelse separat

Sedan 15 december har Bolagsverket gjort det möjligt att skicka in digital årsredovisning och revisionsberättelse separat, något som ska uppmuntra fler att frångå pappersinlämning. Först att erbjuda funktionen att lämna revisionsberättelse separat är Hogia.
Annons

När Bolagsverket under mars 2018 driftsatte tjänsten för digital inlämning av årsredovisning var det många som jublade. När det sedan visade sig att den inte fungerade optimalt var det till slut inte så många som faktiskt använde tjänsten. I den första versionen var användaren tvungen att skicka in både årsredovisning och revisionsberättelse från samma program, vilket inte alla leverantörer hade stöd för. I december 2019 hade knappt 44 000 årsredovisningar lämnats digitalt, vilket utgör cirka sju procent av den totala volymen. Bolagsverket har dock lyssnat på kunderna och gjort flera anpassningar av tjänsten, den senaste är möjligheten att lämna årsredovisning och revisionsberättelse i två separata filer.

Peter Flemsjö

– Redan när tjänsten lanserades under 2018 förordade vi att det borde vara möjligt att lämna dessa två filer separat, säger Peter Flemsjö, kommersiell produktägare vid Hogia Redovisning & Revision AB. Då var det, enligt Bolagsverket, inte möjligt av juridiska skäl. Nu när de ändrat uppfattning var det självklart för oss att haka på direkt.

För Hogia var det viktigt att få sin lösning färdig under januari så att redovisningsbyråerna skulle ha tillgång till nyheten inför kommande högsäsong.

– Vi började utveckla direkt, berättar Peter Flemsjö. Vi ville uppdatera vårt program Hogia Audit med Bokslut så fort som möjligt och har en bra lösning redan idag. Och enligt Bolagsverket är vi först med att kunna erbjuda detta, vilket så klart känns bra.

Det finns ett stort värde för Hogia att vara först ut med en sådan här lösning.

– Vi tror det här kan locka fler att använda vårt bokslutsprogram, säger Peter Flemsjö. Programvaror idag är väldigt likvärdiga men vi märker ett större intresse för digitala flöden. Många pratar om att hanteringen av årsredovisning är den sista analoga processen. När byråer blir allt mer digitala är det viktigt att även den sista delen i kedjan är det.

Aktuella artiklar

Fler företag väljer digital årsredovisning – redovisningskonsulterna bidrar till utvecklingen

6 juli 2026

Digital inlämning av årsredovisningar fortsätter att öka. Under juni 2026 sattes ett nytt rekord när 101 126 företag lämnade in sin årsredovisning digitalt – första gången antalet överstiger 100 000 under en månad. Samtidigt visar ny statistik från Bolagsverket att digital inlämning ger färre kompletteringar och snabbare handläggning.

Nytt HFD-besked: Ingen moms vid inlösen av lojalitetspoäng

2 juli 2026

Högsta förvaltningsdomstolen (HFD) har nu avgjort hur lojalitetspoäng som löses in mot varor ska behandlas momsmässigt. Domen ger efterlängtad vägledning för företag med bonusprogram och innebär att inlösen av poäng varken ska ses som en prisnedsättning eller som användning av en voucher. För redovisningskonsulter skapar avgörandet en tydligare grund för rådgivning.

MYH:s analys: Så förändras kompetensbehoven inom ekonomi och lön

2 juli 2026

AI, digitalisering och förändrade kundbehov ställer nya krav på kompetensen inom ekonomi- och lönebranschen. I sin senaste områdesanalys beskriver Myndigheten för yrkeshögskolan hur arbetsmarknadens behov utvecklas och vilka kunskaper som efterfrågas framöver. Något som Srf konsulterna också lyfter i sina nyligen publicerade öppna brev till myndigheten. Frågan är inte bara hur många som utbildas, utan också vilken kompetens framtidens redovisnings- och lönekonsulter behöver.

Annons