Sommar och Sak: Mats Brockert, Skatteexpert
Namn: Mats Brockert
Position: Skatteexpert, men arbetar även till viss del med redovisning genom BAS.
Bakgrund: ”Redovisningskonsult vid Sigtuna affärsbyrå under studietiden, tjugotvå år på Skatteverket, två och ett halv år på Bokföringsnämnden och sedan 2014 på Srf konsulterna.”
Även verksam som: ”Författare inom redovisning och beskattning hos Norstedts förlag och som lärare i beskattningsrätt på högskolan.”
Viktigast i mitt jobb nu: ”Arbetet med att försöka hitta en lösning i form av en tjänst för Srf konsulternas medlemmar, så att de lättare och snabbare ska kunna hitta rätt och bra information hos Skatteverket.”
Vill bidra till medlemmarna med: ”Ökad kunskap och trygghet i arbetet med deklarationer och övriga kontakter med Skatteverket.”
Därför specialiserade jag mig inom skatt: ”Jag är intresserad av både ekonomi och juridik och inom skatterätt finns, och samverkar, båda områdena.”
Drivkraften inom yrket: ”Just nu: rättssäkerheten och behovet av enklare och mer förutsägbara skatteregler.”
Det inser få att mitt yrke kräver: ”Ingen aning.”
Gör i sommar: ”Tillbringar så mycket tid som möjligt med familjen.”
Äter helst i sommar: ”Glass, om kroppsvikten och magen tillåter”
Smultronställe på sommaren: ”Vårt sommarhus på Ekerö.”
