Annons
Branschaktuellt Lön Redovisning

Branschens bjässar betalar i rätt tid – industrin betalar sent

Branschens stora aktörer betalar sina underleverantörer i tid. Ludvig & Co betalar inom 25 dagar. Azets inom 27. Accountor inom 29.

Detta i motsats till bland andra ABB som kan ta upp till 83 dagar på sig att betala sina leverantörer. Volvo Personvagnar kan låta betalningen dröja 62 dagar. SKF i 55 dagar.

Detta framgår av Bolagsverkets databas där större företag enligt lag måste uppge sina betalningstider.
Text: Håkan Edvardsson
Annons

Den färska lagen gäller företag med 250 anställda eller fler som köper varor eller tjänster från företag med färre än 250 anställda. Bolagen i ingressen är alla exempel på detta.

Informationen om deras betalningstider ska innehålla genomsnittliga, faktiska betalningstider och genomsnittliga, avtalade betalningstider. Fakturor storbolagen betalat för sent ska också rapporteras.

Enligt Bolagsverket träffar den nya lagen cirka 1 400 större företag. I mitten av januari 2024 hade omkring 300 av dem inte rapporterat.

Bolagsverkets statistik

Bolagsverket har ett formulär på sin hemsida där du kan söka på de storföretag vars betalningstider du är intresserad av, se nedan. Där visas också hur vanligt det är att fakturor betalas senare än vanligt. Och det är vanligt. I Bolagsverkets statisk för samtliga bolag som hittills rapporterat betalar 30 procent efter avtalad faktureringstid. Den faktiska betalningstiden är i genomsnitt 35 dagar, tre dagar längre än den avtalade betalningstiden vars medelvärde är 32 dagar.

– Värdet av tydliga avtal med angivna betalningstider kan inte nog understrykas. Då vet båda parter också vad som gäller om en faktura inte betalas i tid. Som liten företagare har man ofta svårt att sätta emot om en stor och viktig kund släpar. Kommunikationen kring detta behöver påbörjas redan när samarbetet inleds, tipsarLali Fjellström, Branschansvarig redovisning vid Srf konsulterna.

Långsam factoring

Statistiken visar också att de som använder sig av omvänd factoring, får betalat av ett finansbolag när köparen godkänt fakturan, får vänta länge på sina pengar: 93 dagar i genomsnitt.

– För likviditeten är långa betalningstider uselt. Det ökar även risken för kundförluster eftersom det dröjer innan man reagerar på en obetald faktura. Den första åtgärden är att se över sina avtal med både kunder och leverantörer och se till att avtala om rätt betalningstider. Både för sin egen byrå och för byråns kunder, understryker Lali Fjellström, Branschansvarig redovisning vid Srf konsulterna.

– Vår praxis med 30 dagar går i allmänhet att förhandla ner till 10, 15 eller 20 dagar mellan företag. Med de största bolagen kan det vara tuffare att förhandla, men det är viktigt för det kommande samarbetet att vara trygg med att överenskomna betalningstider hålls, säger Lali Fjellström, Branschansvarig Redovisning vid Srf konsulterna.

Rapportera betalningstider.

Första rapporteringen gällde perioden 1 juli 2022 till 30 juni 2023. Sista dagen att rapportera för storföretagen var 30 september 2023.

Rapportering ska göras årligen.

Bolagsverket kan döma ut viten mot de bolag som ska rapportera men inte gör det.

Lagen om rapportering av betalningstider: (2022:70) >>

Bolagsverkets tjänst >>

Aktuella artiklar
Annons
Annons