Annons
Företagande Företagande

Inget avdrag för pensionsförsäkringspremie betald efter årets utgång

En enskild näringsidkare får inte göra avdrag för pensionsförsäkringspremie avseende en befintlig försäkring som betalats efter beskattningsårets utgång. Det framgår av en dom från kammarrätten.
Text: Srf konsulterna
Annons

En näringsidkare hade i det aktuella målet yrkat pensionssparavdrag med 153 000 kr på NE-bilagan i sin inkomstdeklaration. Av de kontrolluppgifter som inkommit till Skatteverket framgick att enbart 50 000 kr betalats under beskattningsåret. Yrkandet om ytterligare avdrag med 103 000 kr avsåg en inbetalning som näringsidkaren hade gjort i slutet av februari året efter beskattningsåret.

Skatteverket medgav avdrag med 50 000 kr med motivering att avdrag enbart medges för premiebelopp som betalats under beskattningsåret, det vill säga senast den 31 december aktuellt år.

Nyteckning

Vid nyteckning av försäkring som sker under beskattningsåret kan dock avdrag medges om premien betalats senast den dag inkomstdeklarationen ska ha lämnats året efter. I här aktuellt fall var försäkringen inte nytecknad.

Anställdas pension

Kammarrätten i Jönköping som kom att pröva frågan påpekade att när det gäller tryggande av anställdas rätt till pension så levereras motprestationen av de anställda i takt med att de arbetar i verksamheten. Vid årets slut har de därmed tjänat in sina pensionsrätter för det gångna året. Det är därför naturligt att se en betalning även efter årets utgång som en kostnad för intjänandeåret, framhöll kammarrätten.

Enskild näringsidkare

För en enskild näringsidkare går det, enligt kammarrätten, inte säga att verksamheten är belastad av några åtaganden utåt, eftersom det inte går att skilja på näringsidkaren som individ och den i den enskilda näringsverksamheten bedrivna rörelsen. Enligt god redovisningssed är dessutom en betalning för pensionssparande för näringsidkaren själv inte någon kostnad i verksamheten, utan ett kapitaluttag.

En belastning på verksamheten kan anses ha uppkommit först när det har skett en betalning med medel som har genererats däri. Det är därför inte möjligt att hänföra betalningen av de 103 000 kronorna till ett tidigare beskattningsår, kommer kammarrätten fram till. Avdrag kan medges först nästkommande beskattningsår.

Underinstanserna som nekat näringsidkaren avdrag hade därför haft fog för sina beslut, slog kammarrätten fast i sin dom.

Dom 2017-02-23, mål nr 62-63

Aktuella artiklar
Annons
Annons