Annons
Deklaration Företagande

Har du koll på nyheterna i årets deklaration?

I årets deklaration möts många av en ny e-tjänst hos Skatteverket. Samtidigt införs nya regler för avdrag för ränteutgifter och ett höjt skattefritt sparande på investeringssparkonto. Här är några av de viktigaste nyheterna att ha koll på inför deklarationen.
Text: Therése Allard
Annons

Ny e-tjänst

Du som godkänner deklarationen via Skatteverkets webbplats möter i år en ny e-tjänst. I denna går det bara att godkänna sin deklaration, men inte att göra några ändringar. Behöver du göra ändringar i deklarationen slussas du vidare till en annan e-tjänst.

I samband med att den nya tjänsten aktiveras stänger Skatteverket den gamla deklarationsappen.

Avdrag för ränteutgifter

För ränteutgifter som har betalats under 2025 gäller olika förutsättningar för avdrag.

Ränteutgifter för lån med säkerhet i till exempel bostad och bil är avdragsgilla i sin helhet.

Ränteutgifter som inte är förenade med säkerhet eller som av någon annan anledning inte uppfyller villkoren är bara avdragsgilla till 50 procent.

I årets deklaration kommer det finnas två rutor för detta. Ruta 8.1 Ränteutgifter för lån med säkerhet och ruta 8.8 Ränteutgifter för lån utan säkerhet.

Vill du ändra uppgifterna för ränteutgifter utan säkerhet är det beloppet du har betalt som du ska lägga till. Skatteverket kvoterar sedan till 50 procent.

Läs mer om Begränsad möjlighet till avdrag för ränteutgifter – Tidningen Konsulten.

Höjt skattefritt sparande på investeringssparkonto

Från och med den 1 januari 2025 infördes en skattefri grundnivå för det sammanlagda sparandet på bland annat investeringssparkonto och kapitalförsäkring. För inkomståret 2025 är den skattefria grundnivån 150 000 kronor. Den skattefria delen beräknas automatiskt av Skatteverket och du behöver inte själv göra något avdrag.

Den 1 januari 2026 höjdes den skattefria grundnivån till 300 000 kronor.

Läs mer

Deklarationstips för privatpersoner

Viktiga datum i deklarationstider

Aktuella artiklar
Annons