Annons
Företagande Företagande

Ingen lön, inget bilavdrag

En företagare fick inget avdrag för sina resor till och från arbetet eftersom han inte tagit ut någon lön från sitt företag. Det framgår av en dom från kammarrätten.
Annons

Frågan i det aktuella målet var om företagaren Per skulle medges avdrag för utgifter för resor med egen bil mellan sin bostad och den plats hans företag hade sin verksamhet, trots att han inte tagit ut någon lön från företaget. Företagets resultat hade gjort att Per valt att inte belasta ekonomin med egna löneuttag då han hade en bra pensionsinkomst.

Enligt Kammarrätten i Jönköping, som kom att pröva målet, ska frågan om utgiften är avdragsgill eller inte avgöras utifrån om den utgör en kostnad för att förvärva eller bibehålla inkomster.

De aktuella utgifterna hade uppkommit som en följd av Pers arbete i det egna bolaget, konstaterade kammarrätten. Då han inte tagit ut någon lön har utgifterna emellertid inte varit för att förvärva eller bibehålla inkomst i inkomstslaget tjänst. Det saknades därför förutsättningar för att medge avdrag för utgifterna, slog kammarrätten fast.

Dom 2018-05-24, mål nr 1921-1924-17

Aktuella artiklar

Ändringar i K-regelverket – kan ditt företag fortsätta tillämpa K2?

9 december 2025

I somras beslutade Bokföringsnämnden om en hel rad ändringar i K2-regelverket. Ändringarna innebär bland annat att vissa företag inte längre kommer att ha möjlighet att tillämpa K2 i årsredovisningen per den 31 december 2026. Även om det kan kännas långt borta, och det först ska upprättas en årsredovisning för 2025, är det klokt att redan nu fundera på om ditt företag kommer att behöva byta regelverk nästa år. Bytet av regelverk kan i många fall påverka den löpande bokföringen redan den 1 januari 2026.

Nya 3:12-regler – vad du som delägare behöver ha koll på

8 december 2025

Rätt eller fel men vi kallar reglerna för 3:12-reglerna. De gäller delägare i fåmansaktiebolag som äger kvalificerade aktier i företaget - egentligen delägare i aktiebolag som ägs av ett fåtal personer och som även arbetar i företaget. Det är med rätta som både företagare och skatteexperter har kritiserat reglerna. De är både komplexa och svåra att förstå. Nu har förändringar i 3:12-reglerna beslutats. De träder i kraft den 1 januari 2026. Vad innebär de nya reglerna för dig som delägare?

Då blir julklappar till anställda skattefria

7 november 2025

Julen närmar sig – och med den är det viktigt att känna till vilka skatteregler som gäller för gåvor till anställda. Beloppsgränsen för att julklappen ska vara skattefri för de anställda är även i år 550 kronor. I denna artikel går vi igenom förutsättningarna för att julklappar ska vara skattefria, samt regeringens nya förslag om möjligheter för bland annat aktiebolag att få skattereduktion för gåvor till välgörande ändamål.

Annons
Annons