Annons
Lön

Branschaktuellt: Frukostmöten med tema lön snabbt fulltecknade

Under våren har Srf konsulterna genomfört flera frukostmöten med lön som fokus på olika platser i landet. Snabb bokning av de ursprungliga platserna – och önskemål om genomförande på fler orter – gjorde att ytterligare möten omgående fick planeras in.

Text: Tina Sjöström
Annons

Under våren har Srf konsulterna genomfört flera frukostmöten med lön som fokus på olika platser i landet. Snabb bokning av de ursprungliga platserna – och önskemål om genomförande på fler orter – gjorde att ytterligare möten omgående fick planeras in.

Zennie Sjölund och Catrine Dahl har varit ute på en miniturné där branschutveckling, auktorisation och trendspaning inom löneyrket stått på programmet. Det inledande frukostmötet hölls i Göteborg inför en publik bestående av både redovisnings- och lönekonsulter.

Zennie Sjölund inledde med en beskrivning av hur löneyrket utvecklats de senaste åren.

– Förr var det mer en slump som gjorde att en anställd blev löneadministratör. Då hade också yrket en ganska låg status och arbetsuppgifternas komplexitet var starkt underskattade. Så är det inte längre. Nu är löneadministratör eller lönekonsult ett medvetet val, yrkesrollen har högre status och utbildningsbehovet är större än någonsin.

Trots detta finns det idag bara två högskolor som har lön på programmet men flera yrkeshögskolor som genomför utbildning av löneadministratörer.

– Yrkeshögskolorna säger att de inom fem år kommer att examinera drygt 1 000 nya löneadministratörer, berättar Zennie. Det tror jag inte kommer att räcka för att fylla den efterfrågan vi ser idag. Stora pensionsavgångar och en större efterfrågan på välutbildad personal gör att löneadministratör kommer att bli ett bristyrke. Idag finns det 8 800 yrkesverksamma som löne- och personaladministratörer och av dem är nästan 400 Auktoriserade Lönekonsulter.

Konsulten-nr-3-2016-22Zennie Sjölund och Catrine Dahl

Catrine Dahl fortsatte att berätta om auktorisation av lönekonsulter som Srf konsulterna genomför sedan 2014. Det är ett digert arbete som pågått i flera år tillsammans med lönebranschen och som fått ett mycket gott mottagande från marknaden.

– När kraven på yrkesrollen ökar är auktorisationen den kvalitetsmärkning som visar på hög kompetens inom löneområdet, ett område som kräver ständig uppdatering. Vikten av utbildning inom lön har historiskt underskattats så auktorisationen ses av många som ett erkännande att löneyrket är viktigt. SALK, Svensk standard för Auktoriserade Lönekonsulter, är ytterligare ett stärkande av löneområdet.

Besökarna fick också höra om några högaktuella nyheter; Parlön som är en svensk/engelsk ordlista för vanliga ord och uttryck inom löneområdet och nya LAP – Svensk standard för löneartsplaner som Srf konsulterna tagit fram i samarbete med ledande systemleverantörer.

Aktuella artiklar
Annons
Annons
Annons
Annons