Annons
Branschaktuellt Redovisning Skatt

Tidsfrist gällande rapporteringsplikt för skatterådgivare

Ett beslut i EU möjliggör nu en justering gällande tidsfristen för när rapportering och utbyte av uppgifter om rapporteringspliktiga arrangemang ska ske första gången. Regeringen har börjat bereda ärendet.
Annons

Det nya regelverket om rapporteringsplikt för skatterådgivare, som träder i kraft den 1 juli, innebär att bland annat skatterådgivare som utformar och tillhandahåller internationella skatteupplägg ska lämna uppgifter om dessa upplägg till Skatteverket. Skatteverket ska i sin tur utbyta uppgifterna med andra skattemyndigheter i EU för att på så sätt kunna upptäcka nya former av aggressiv skatteplanering på ett tidigt stadie.

På grund av den globala coronapandemin har EU nu beslutat om att tidsfristerna när uppgifterna ska rapporteras och utbytas första gången kan justeras med sex månader. Detta kommer inte att påverka vilka uppgifter som ska rapporteras. En justering medför bland annat att uppgifter om rapporteringspliktiga arrangemang, där uppgiftsskyldigheten inträder under andra halvåret i år, inte behöver lämnas in till Skatteverket förrän senast den 31 januari 2021. Den medför även att de historiska arrangemangen, där genomförandet av arrangemanget har påbörjats efter den 24 juni 2018 och före ikraftträdandet, inte behöver lämnas förrän senast den 28 februari 2021.

Regeringen bereder nu ändringar för att genomföra direktivet i svensk rätt.

Aktuella artiklar

Fler företag väljer digital årsredovisning – redovisningskonsulterna bidrar till utvecklingen

6 juli 2026

Digital inlämning av årsredovisningar fortsätter att öka. Under juni 2026 sattes ett nytt rekord när 101 126 företag lämnade in sin årsredovisning digitalt – första gången antalet överstiger 100 000 under en månad. Samtidigt visar ny statistik från Bolagsverket att digital inlämning ger färre kompletteringar och snabbare handläggning.

Nytt HFD-besked: Ingen moms vid inlösen av lojalitetspoäng

2 juli 2026

Högsta förvaltningsdomstolen (HFD) har nu avgjort hur lojalitetspoäng som löses in mot varor ska behandlas momsmässigt. Domen ger efterlängtad vägledning för företag med bonusprogram och innebär att inlösen av poäng varken ska ses som en prisnedsättning eller som användning av en voucher. För redovisningskonsulter skapar avgörandet en tydligare grund för rådgivning.

MYH:s analys: Så förändras kompetensbehoven inom ekonomi och lön

2 juli 2026

AI, digitalisering och förändrade kundbehov ställer nya krav på kompetensen inom ekonomi- och lönebranschen. I sin senaste områdesanalys beskriver Myndigheten för yrkeshögskolan hur arbetsmarknadens behov utvecklas och vilka kunskaper som efterfrågas framöver. Något som Srf konsulterna också lyfter i sina nyligen publicerade öppna brev till myndigheten. Frågan är inte bara hur många som utbildas, utan också vilken kompetens framtidens redovisnings- och lönekonsulter behöver.

Annons