Annons
Branschaktuellt Lön

Zennie Sjölund: ”Håll balansen i det nya normala”

– Nu när det är dags för en ny regeringsbildning ska ni inom lönebranschen komma ihåg den viktiga roll ni hade under den politiska turbulensen i samband med pandemin och de 23 ändringsbudgeterna som kom då.
Det sade Zennie Sjölund, branschansvarig lön och chef för sakkunskapsenheten vid Srf konsulterna under sitt första föredrag på mässan Ekonomi och Företag.
Text: Håkan Edvardsson
Annons

Zennie Sjölund pratade under rubriken ”Balansera rätt i lönebranschen” och tog upp de senaste branschnyheterna och viktigaste frågeställningarna just nu. Dit hör även den väntande avtalsrörelsen och allt det innebär för den som jobbar på en löneavdelning.

– Vi har 110 parter och 650 kollektivavtal som täcker cirka 90 procent av landets anställda. Det ger en unik stadga i svenskt näringsliv, vilket även EU uppmärksammar. Naturligtvis är det väldigt viktigt hur dessa avtal hanteras. Även här har ni inom lön en central roll, sade Zennie till de 208 besökarna i sal M1.

Viktiga punkter

Hon berättade också om några av viktigaste punkter Srf konsulterna arbetar med just nu, genom att delta i utredningar och olika beslutsformen på högsta nivå:

  • Bokföringslagen.
  • Karensavdraget.
  • Ekonomisk brottslighet.

Angående yrket som sådant konstaterade Zennie bland annat:

– Det är föränderligt, det händer utmanande och stimulerande saker hela tiden. Det är också därför vi älskar vårt jobb, eller hur? Och under pandemin var det ni som fick det praktiska arbetet med bidrag och stöd att fungera i vardagen. Det ska ni vara väldigt stolta över.

Vikten av balans

På temat balansera underströk Zennie att lönebranschens aktörer också ska balansera teknik och regelverk, arbete och fritid, ansvar och befogenheter, samt kvalitet och utveckling.

– Ni måste hela tiden tänka långsiktigt för verksamhetens och individernas bästa. Förskott till lön, till exempel, kanske inte är det bästa på lång sikt. Och när det gäller nya normala med en blandning av hemarbete och kontorsarbete finns det mycket att vara vaksam på.

Aktuella artiklar

Fler företag väljer digital årsredovisning – redovisningskonsulterna bidrar till utvecklingen

6 juli 2026

Digital inlämning av årsredovisningar fortsätter att öka. Under juni 2026 sattes ett nytt rekord när 101 126 företag lämnade in sin årsredovisning digitalt – första gången antalet överstiger 100 000 under en månad. Samtidigt visar ny statistik från Bolagsverket att digital inlämning ger färre kompletteringar och snabbare handläggning.

Nytt HFD-besked: Ingen moms vid inlösen av lojalitetspoäng

2 juli 2026

Högsta förvaltningsdomstolen (HFD) har nu avgjort hur lojalitetspoäng som löses in mot varor ska behandlas momsmässigt. Domen ger efterlängtad vägledning för företag med bonusprogram och innebär att inlösen av poäng varken ska ses som en prisnedsättning eller som användning av en voucher. För redovisningskonsulter skapar avgörandet en tydligare grund för rådgivning.

MYH:s analys: Så förändras kompetensbehoven inom ekonomi och lön

2 juli 2026

AI, digitalisering och förändrade kundbehov ställer nya krav på kompetensen inom ekonomi- och lönebranschen. I sin senaste områdesanalys beskriver Myndigheten för yrkeshögskolan hur arbetsmarknadens behov utvecklas och vilka kunskaper som efterfrågas framöver. Något som Srf konsulterna också lyfter i sina nyligen publicerade öppna brev till myndigheten. Frågan är inte bara hur många som utbildas, utan också vilken kompetens framtidens redovisnings- och lönekonsulter behöver.

Annons