Annons
Branschaktuellt Digitala trender

Betalappar vanligare än kontanter

En ny undersökning visar att betalappar används oftare än kontant­er för vissa betalningar och att unga kvinnor är mer benägna än män att använda appar. Ett historiskt skifte på den svenska betalmarknaden.
Text: Tina Sjöström
Annons

För första gången använder svenskar hellre betalappar än kontanter vid vissa betalningar enligt en ny undersökning av analys- och kommunikationsbyrån Insight Intelligence.

– Vi ser ett skifte i den svenska betalmarknaden som är historiskt. Det har länge funnits en handfull olika betalningsmetoder. Men de senaste fem åren har sättet som vi betalar på gjort att betalappar blivit vanligare än kontanter, säger Lukas O Berg, vd på Insight Intelligence, i en intervju med Dagens Nyheter.

Anledningen till att vi nu ser nya betalningsmönster är att både förtroendet för nya betaltjänster och antalet betalningsappar ökar. Dessutom är infrastrukturen som medger appbetalning under stor utveckling. Den mest populära betalningsappen är Swish med över sex miljoner användare. Dock är fortfarande kortbetalningar den allra mest populära betalningsmetoden.

– Förtroendet för kontanter är dock betydligt större än för betalappar. En säkerhetsbrist som upptäcks kan snabbt rasera förtroendet för betalapparna, det är mer ömtåligt än de gamla betaltjänsterna, säger Lukas O Berg.

Källa: dn.se

 

Aktuella artiklar
Annons
Annons