Annons
Branschaktuellt

Du ska kunna kontrollera ditt digitala jag

Vilka uppgifter om dig finns i företags och myndigheters databaser? Hur ska du få ökad kontroll över dem, samtidigt som samhället drar nytta av digital teknik? De frågorna behandlas i en rapport signerad fyra myndigheter med den talande titeln: ”Uppdrag att möjliggöra lösningar för individen till kontroll och insyn av data om individen.”
Text: Håkan Edvardsson
Annons

Arbetsförmedlingen, E-hälsomyndigheten, Skatteverket och DIGG (Myndigheten för digital förvaltning/Agency for Digital Government) presenterade nyligen en rapport som berör hur olika samhällstjänster ska levereras till medborgarna. De menar att Sverige har goda förutsättningar att utforma en datadriven förvaltning som tjänar individen på bästa sätt, samtidigt som kraven på integritet och säkerhet uppfylls.

Mellan myndigheter

– Det är långt kvar men vi ser att etableringen av den förvaltningsgemensamma digitala infrastrukturen som nu växer fram ger goda förutsättningar för Sverige att förverkliga ökad insyn och kontroll i framtiden. Det är viktigt att både det offentliga och näringslivet hanterar individens data på ett korrekt sätt, säger Mats Snäll, chef för digital utveckling på DIGG i ett pressmeddelande.

I rapportens omvärldsanalys konstateras att många länder och EU nu prövar olika vägar för att ge invånarna inflytande över sina personliga data, hos företag och myndigheter. För att lyckas behövs en kombination av ökade kunskaper hos medborgarna, tekniska lösningar, ny lagstiftning och ett modernt skydd av sekretess och integritet.

Enklare för individen

– Det behöver bli enklare för individer att lämna uppgifter till myndigheter, särskilt sådana uppgifter som redan finns i den offentliga förvaltningen. Det handlar om att kunna leva upp till individernas och företagens krav på förenkling och krav på digitala kommunikationsvägar, säger Maria Jacobsson, rättschef på E-hälsomyndigheten i samma pressmeddelande.

Det som ger Sverige ett försteg i en datadriven förvaltning är, enligt rapporten, att data så länge samlats in om individer och att myndigheterna har ett klart stöd i lagen för att samla in och uppdatera en stor mängd uppgifter. Det bedöms att de befintliga tjänsterna Mina ombud, Mina ärenden och Min profil kan bli byggblock i den nya förvaltningsgemensamma digitala infrastrukturen.

Fakta

Uppdrag från regeringen i juli 2020.

DIGG har samordnat uppdraget.

Rapporten beskrivs vara av ”utforskande karaktär”.

En invånarundersökning föreslås.

Myndigheters förutsättningar att lämna ut uppgifter i elektronisk form föreslås utredas vidare.

Möjligheten för individen att dela uppgifter med myndigheter och privata aktörer föreslås utredas vidare.

Rapporten: Uppdrag att möjliggöra lösningar för individen till kontroll och insyn av data om individen | DIGG

Aktuella artiklar

Premium

Premium

Moms på interna tjänster – nytt HFD-avgörande

22 maj 2026

Högsta förvaltningsdomstolen (HFD) har nu öppnat för större möjligheter att organisera gemensamma stödfunktioner utan onödiga momskostnader. I en ny dom slår HFD fast att även administrativa tjänster som redovisning, lön och IT kan omfattas av undantaget för fristående grupper – något som kan få stor betydelse för ideella organisationer och andra verksamheter med begränsad avdragsrätt. För redovisningskonsulter innebär avgörandet både nya rådgivningsmöjligheter och behov av noggranna bedömningar kring organisationsstruktur, dokumentation och internfakturering.

Klart med centralt register för bostadsrätter – det här behöver du veta

19 maj 2026

Riksdagen har nu beslutat att införa ett nationellt bostadsrättsregister som ska föras av Lantmäteriet. Detta innebär att det inte längre är bostadsrättsföreningen som ansvarar för dessa register. De nya reglerna föreslås börja gälla den 1 januari 2027 - så här kan du förbereda dig.

Systemstöd en strategisk fråga – så väljer du rätt

11 maj 2026

Systemstöd är i dag en självklar del av redovisnings‑ och lönekonsultens vardag. De påverkar hur arbetet organiseras, hur information hanteras och hur kvalitet och regelefterlevnad säkerställs. Under lång tid har systemval ofta betraktats som en mer eller mindre teknisk fråga, där fokus legat på funktioner och pris. I takt med den digitala utvecklingen har det blivit allt tydligare att systemstöd i stället är en strategisk och professionell fråga.

Annons
Annons