Annons
Juridik

Småföretagare glöms bort – igen

Regelrådet har under de sex år som verksamheten bedrivits utfört ett unikt arbete inom området för regelförenkling för företag. I sin slutrapport kan de konstatera att utvecklingen inte gått i önskvärd riktning.
Annons

Regelrådet inrättades 2008 som ett led i regeringens arbete med regelförenkling för företag. Arbetet påbörjades 2009 och Regelrådet har sedan dess varit verksamt som en oberoende, statlig kommitté. Nyligen överlämnades Regelrådets slutrapport för åren 2009-2014 till näringsminister Mikael Damberg.

Där konstaterar Regelrådet att utvecklingen inte har gått i önskvärd riktning. I endast 39 procent av förslagen till nya eller ändrade regler har konsekvenserna för företag utretts i tillräcklig omfattning. Därmed riskeras att reglers negativa effekter för företag underskattas och att företagens kostnader blir onödigt höga. Trots insatser i form av Regelrådets yttranden, årliga rapporter till regeringen, utbildningar och stöd till regelgivare samt andra kommunikationsinsatser har Regelrådet inte kunnat se ett förbättrat resultat. Krafttag krävs för att ändra utvecklingen.

Enligt Regelrådet är det sällsynt att förslag har utformats så att särskilda hänsyn tas till små företag.

Tvärtom är det vanligt att författningsförslag medför en ökad komplexitet och ökade krav för företag i allmänhet, vilket kan vara särskilt belastande för små företag i synnerhet. Regelrådet har också noterat att sådana allvarliga konsekvenser för små företag beskrivs sparsamt i konsekvensutredningarna, i den mån det alls finns beskrivet.

I slutrapporten lämnar Regelrådet ett antal rekommendationer till regeringen på hur detta kan åstadkommas. Rådet presenterar också statistik över departements och myndigheters resultat avseende konsekvensutredningar.

Från och med 2015 är Regelrådet ett särskilt oberoende beslutsorgan inom Tillväxtverket.

Aktuella artiklar

Ändrade regler om företrädaransvar – varför blir det inte tillräckligt bra?

14 november 2025

Den 4 november genomförde Institutet Skatter och rättssäkerhet ett seminarium som handlade om regeringens lagrådsremiss att ändra reglerna om företrädaransvar. Talare var Teresa Simon-Almendal och Katarina Bartels. Båda var med i den tidigare statliga utredningen och de har stor kunskap om de aktuella reglerna. De lyckades på ett förträffligt sätt sammanfatta lagrådsremissens för- och nackdelar. Vad är då innebörden av reglerna om företrädaransvar och vilka ändringar har föreslagits? Är det tillräckligt eller borde lagstiftaren gjort mer?

Juridik

Avdrag för ökade levnads­kostnader vid tillfällig anställning och dubbel bosättning sänks

16 december 2021

Reglerna om avdrag för ökade levnadskostnader innehåller många detaljer och det är lätt att göra fel. Vi tar upp ett fall från Kammarrätten i Göteborg, mål nr 390-21, som på ett tydligt sätt visar hur reglerna skiljer sig åt mellan tillfällig anställning och dubbel bo­sättning. Utgångspunkten är en visstidsanställning som övergår i en tillsvidare­anställning. Förhoppningsvis kan det underlätta för fler att göra rätt i liknande situationer. 

Juridik

Skattereduktionen för investeringar – Vad gäller?

5 november 2021

Nu har riksdagen nyligen beslutat om skattereduktionen för investeringar under 2021. Skattereduktionen är 3,9 procent av utgifterna för investeringen och kommer räknas av från skatten för det beskattningsår som avslutas den 31 december 2022 eller, om beskattningsåret inte avslutas den 31 december 2022, det första beskattningsåret efter detta datum.

Annons