Så lyfter AGI lönehanteringen: ”Love it!”
Fördelar i vardagen
Annie Markarian är en av många inom lön och HR som dagligen ser vinsterna med AGI-rapporteringen:
– Förbättringarna underlättar verkligen vardagen för oss arbetsgivare. Vi slipper exempelvis lägga ner tid på att rapportera inkomstuppgifter för de som varit hemma för vård av barn – love it! Jag slår gärna ett slag för det fortsatta arbetet med att via AGI underlätta allas vår vardag, säger hon.
Försäkringskassans erfarenheter
Försäkringskassan konstaterar att den nya ordningen har fungerat som planerat. 75–80 procent av uppgifterna om frånvaro som ger rätt till föräldrapenning matchar utbetald ersättning. Avvikelser kan bland annat förklaras med att egna företagare inte är skyldiga att rapportera frånvaro samt att längre föräldraledighet beräknas på annat sätt.
Myndigheten bekräftar vidare att både rutiner och tekniska lösningar fungerar bra.
– Den samverkan som föregick rapporteringen har gett resultat. Processen där Skatteverket vidarebefordrar uppgifterna till Försäkringskassan fungerar. Men det bästa vore om all ersättningsgrundande frånvaro baseras på samma uppgifter och samlas på ett ställe, hos Utbetalningsmyndigheten. Den har både rätt funktion och mandat, säger Zennie Sjölund, Branschansvarig för lön vid Srf konsulterna.
Systemutvecklarnas insatser
Även systemleverantörerna inom Srf konsulternas samverkansorgan Srf Lönsam ser att kommunikationen och systemen fungerar väl. Inför AGI-införandet lade de ner mycket tid på tester, programutveckling och instruktioner för löneavdelningar och konsulter.
– De bedömningar som gjordes inför införandet har hållit, tack vare gott samarbete med Skatteverket och Försäkringskassan och tydliga besked. Vi kunde bygga bra lösningar från början. Frågorna från arbetsgivare avtog helt efter någon månad. I dag får vi i princip inga frågor, säger Erik Douglasson, lönechef på Hogia.
En icke-fråga – tack vare rätt fokus
För den som följt AGI-hanteringen är det tydligt att en potentiellt komplicerad process i dag upplevs som självklar och smidig.
– Via Srf Lönsam drev vi på att redovisningen skulle spegla ordinarie löneberedning, för att bli så enkel och korrekt som möjligt för arbetsgivarna. Det är glädjande att lagförslaget följde Srf konsulternas inlaga till Finansdepartementet, säger Erik Douglasson och fortsätter:
– När regelverken tillåter kan vi enkelt, via AGI, skicka med all information om exempelvis frånvaro som ger rätt till ersättning. Systemet skickar rådata med uppgifter sedan plockas upp av olika intressenter, beroende på behörighet, behov och lagkrav. Vi som bygger lönesystem står för uppgifterna. Intressenterna gör sina uträkningar och står för logiken och regelverken i stället för att alla lönesystemsleverantörer ska bygga upp och underhålla detta. Det är mycket bättre för alla parter.
Utbetalningsmyndigheten som nav
Srf konsulterna föreslog i sin skrivelse till Finansdepartementet att Utbetalningsmyndigheten ska fungera som navet för alla uppgifter om ersättningsgrundande frånvaro.
Zennie Sjölund utvecklar:
– I dag finns ingen myndighet som ur ett löneperspektiv har ansvar för dessa frågor. Med AGI finns möjligheten att löpande kontrollera lön, ersättning och frånvaro varje månad. Programutvecklarna har redan färdiga lösningar för detta. Om både arbetsgivare och myndigheter får möjlighet att stämma av utbetalningar löpande minskar risken för fusk, ökar effektiviteten och sparar resurser. Vi fortsätter att driva på för att Utbetalningsmyndigheten ska få den rollen. Som alltid är det via samverkan med en rad branschaktörer vi kan lyckas.


