Annons
Redovisning

Uppgifter om handel med kryptotillgångar

Företag som tillhanda håller plattformar för bytestransaktioner av kryptotillgångar kan bli skyldiga att rapportera om kundernas transaktioner på plattformen. Rapporteringen ska ske första gången under 2027 och avser transaktioner som skett under 2026. Men redan nu behöver plattformsföretaget förbereda sig inför den nya skyldigheten.
Text: Therése Allard
Annons

Ny rapporteringsskyldighet 

Den nya rapporteringsskyldigheten bygger på ett EU-direktiv och kommer att implementeras i svensk lagstiftning. Riksdagen har fattat beslut om reglerna och de träder i kraft den 1 januari 2026. 

Reglerna innebär att leverantörer av kryptotillgångstjänster, det vill säga företag som tillhandahåller kryptotillgångstjänster för bytestransaktioner, egentligen säljplattformar, ska rapportera uppgifter om transaktioner som sker på handelsplatsen.  

Vad innebär skyldigheten? 

De nya reglerna innebär att rapporteringsskyldiga leverantörer av kryptotillgångstjänster med anknytning till Sverige ska 

  • anmäla sig för registrering om de inte är registrerade enligt Mica-förordningen 
  • granska användare som genomför transaktioner 
  • dokumentera och spara information från granskningen 
  • lämna kontrolluppgifter om de användare som genomfört transaktioner eller mottagit kryptotillgångar.  

Första gången uppgifter ska lämnas till Skatteverket är den 1 april 2027. 
Om leverantörerna inte har något att rapportera ska de underrätta Skatteverket om det. 

Vad innebär det för användarna?  

Den nya uppgiftsskyldigheten innebär inte någon förändring av beskattning av hur inkomsterna ska beskattas. Den som säljer kryptotillgångar ansvarar fortfarande för att deklarera sina transaktioner. Däremot kommer Skatteverket att ha kännedom om de försäljningar som har genomförts under året.   

Användare av kryptotillgångstjänster kommer att behöva lämna information om sig själva och i vissa fall om sin verksamhet till den rapporteringsskyldiga leverantören av kryptotillgångstjänster. Det beror på att förslaget om nya regler innebär att leverantören av kryptotillgångstjänster ska granska uppgifter om användarna. 

Håll dig uppdaterad! 

Nya regler för rapportering och informationsutbyte för kryptotillgångar | Skatteverket 

Aktuella artiklar

Premium

Premium

Redovisningskonsulterna om de nya 3:12-reglerna – så påverkar de rådgivningen

28 november 2025

De nya 3:12-reglerna är nu beslutade. Från och med den 1 januari 2026 förändras förutsättningarna för utdelning och kapitalbeskattning på kvalificerade andelar i fåmansföretag. Förändringarna görs i syfte att förenkla det komplexa regelverket för delägare i fåmansföretag. Men blev det verkligen så i praktiken? Vi har pratat med tre auktoriserade redovisningskonsulter om vad nyheterna innebär för deras rådgivning och kunder. Srf konsulternas skatteexpert Therése Allard kommenterar också de nya reglerna.

Ränteavdragsregler beslutade – förenklingsförslag saknas

24 november 2025

Den senaste tiden har Srf konsulternas experter fått frågor om de generella ränteavdragsbegränsningsreglerna och om beloppsgränsen i förenklingsregeln kommer att höjas i enlighet med det förslag som varit ute på remiss - något som skulle förenkla för många företag. Nu har riksdagen beslutat om förändringarna i de riktade ränteavdragsbegränsningsreglerna, men något beslut om förändring i de generella ränteavdragsbegränsningsreglerna blev det inte nu. Här går vi igenom de beslutade förändringarna, samt vilka förslag som inte gick igenom.

Så får du dina kunder att vissla hela vägen till banken!

3 november 2025

När året närmar sig sitt slut är det många företag som behöver se över sina kundreskontror, frigöra kapital och skapa ordning i sina flöden. För dig som redovisningskonsult är det ett gyllene tillfälle att ge råd som verkligen gör skillnad – både för kundens likviditet och resultat.

Annons
Annons