Annons
Branschaktuellt Lön Redovisning

Alcazar klara för Srf konsulternas jubileumsmiddag

Nu är det signat och klart med succétrion Alcazar som kommer att underhålla alla galagäster vid höstens stora jubileumsmiddag på Hamburger Börs i Stockholm den 12 oktober.
Annons

Nu är det signat och klart med succétrion Alcazar som kommer att underhålla alla galagäster vid höstens stora jubileumsmiddag på Hamburger Börs i Stockholm den 12 oktober.

Efter succén med den kritikerrosade showen ”Disco Defenders” har strålkastarljuset fortsatt att lysa med fast sken på dessa suveräna artister. Alcazar har med anledning av senaste årets framgångar fått ta emot utmärkelsen för ”Årets scen” vid QX-galan. Hetare än någonsin kommer de nu till oss och bjuder på en riktig show inklusive allt.

– Vi är jätteglada att vi har kunnat knyta Alcazar till vår jubileumsmiddag. Tillsammans med våra medlemmar, leverantörer och andra verksamma i branschen kan vi verkligen se fram emot en sprakande galafest med fartfylld underhållning när vi ska fira 80-åringen Srf konsulterna, säger Roland Sigbladh, förbundsdirektör hos Srf konsulterna.

Den 12-13 oktober 2016 genomförs Srf dagarna, även detta år under samma tak som mässan Ekonomi & Företag i Kista/Stockholm. Allt för att erbjuda så mycket branschnytta som möjligt under dessa dagar. Kvällen den 12 oktober är det som sagt dags för en sprakande 80-årsfest som självklart kommer att innehålla ett antal jubileumskarameller. Missa inte att redan nu reservera denna kväll för årets stora branschfest. Håll ögonen öppna när inbjudan kommer under våren då antalet platser är begränsat.

 Foto: Mats Bäcker

srf_konsulterna-80-kort

Aktuella artiklar

Skydda ditt företag – konkreta råd från svenska myndigheter i EU-kampanj

15 oktober 2025

I oktober genomför Myndigheten för samhällsskydd och beredskap (MSB) och Polismyndigheten gemensamt en kampanj med temat: ”Tänk säkert”. Initiativet kommer från EU och flera svenska myndigheter och organisationer har anslutit sig till kampanjen som syftar till att göra företagandet säkrare och tryggare. Här är delar vi med oss av checklistor och tips från MSB, Bolagsverket och Verksamt.se.

Nytt ställningstagande om moms på parkeringsplatser

15 oktober 2025

Skatteverket har den 30 september 2025 publicerat ett nytt ställningstagande som påverkar hur moms ska hanteras vid uthyrning av parkeringsplatser till hyresgäster i lokal- eller bostadsfastigheter. Ställningstagandet innebär en ändring i sak jämfört med tidigare praxis och kan få stor praktisk betydelse – inte minst för hyresgäster, hyresvärdar och deras redovisningskonsulter. Ställningstagandet börjar tillämpas av Skatteverket den 1 april 2026.

AGI minskar uppgifterna i arbetsgivarintyg för a-kassa

15 oktober 2025

Den 1 oktober 2025 trädde en ny lag om arbetslöshetsförsäkring i kraft. Den innebär att reglerna kring a-kassa förändras. När de nya reglerna är fullt genomförda kommer företag och lönekonsulter, i normalfallet, inte längre behöva fylla i arbetsgivarintyget med uppgifter om arbetad tid och inkomst.
– Den tid som i dag läggs på att fylla i arbetsgivarintyg till a-kassan kommer att kunna ägnas åt annat. Det är ett efterlängtat framsteg och ännu ett bevis för att samverkan ger resultat, konstaterar Zennie Sjölund, Chef Branschenheten vid Srf konsulterna.

Annons
Annons