Annons
Lön

Branschaktuellt från Fora: Film som gör det lätt att förstå ­pensionsbeskedet

I januari varje år rapporterar företag de slutliga lönerna för föregående år till Fora. Rapporteringen ligger till grund för faktureringen till företagen och överföringen av pensionspremier till de anställdas pensionsförvaltare.
Annons

Från april börjar Fora skicka ut pensionsbesked till de cirka 2,9 miljoner personer som har Avtalspension SAF–LO.

– Vi vet att frågan om pension kan upplevas som svår att greppa, speciellt om man har långt kvar till pension. De val som görs i början av yrkeslivet kring till exempel efterlevandeskydd och vilket bolag som förvaltar pensionen kommer att ha påverkan på pensionen över tid. Jag tycker därför att det är viktigt att öppna sitt pensionsbesked och skapa sig en bild av sin tjänstepension, vilka val som står till buds och hur tjänstepensionen hänger ihop med den allmänna pensionen, säger Thomas Billberger, specialist på Avtals­pension SAF-LO.

På Foras webbplats, fora.se, finns information om vad pensionsbeskedet innehåller. Det finns även en film som på ett övergripande sätt går igenom pensionbeskedet och en film som förklarar vad tjänstepension är och hur den fungerar. Tipsa gärna era kunder om detta.

– Ju fler vi är som pratar om att tjänstepensionen är en viktig del i anställningspaketet, desto större intresse och kunskap kan vi skapa, säger Thomas Billberger.

Text: Linda Eriksson, Kommunikatör, Fora AB

Aktuella artiklar

AGI minskar uppgifterna i arbetsgivarintyg för a-kassa

15 oktober 2025

Den 1 oktober 2025 trädde en ny lag om arbetslöshetsförsäkring i kraft. Den innebär att reglerna kring a-kassa förändras. När de nya reglerna är fullt genomförda kommer företag och lönekonsulter, i normalfallet, inte längre behöva fylla i arbetsgivarintyget med uppgifter om arbetad tid och inkomst.
– Den tid som i dag läggs på att fylla i arbetsgivarintyg till a-kassan kommer att kunna ägnas åt annat. Det är ett efterlängtat framsteg och ännu ett bevis för att samverkan ger resultat, konstaterar Zennie Sjölund, Chef Branschenheten vid Srf konsulterna.

Första lönekonsulterna har kvalitetssäkrats: ”Ett kvitto på kvalitet”

7 oktober 2025

För att stärka lönekonsulternas yrkesroll, skapa trygghet och säkerställa hög kvalitet i branschen har Srf konsulterna tagit fram en process för kvalitetsuppföljning av Srf Auktoriserade Lönekonsulter som tillhandahåller externa lönetjänster. Linda Kronholm och Beatrice Lien är de första lönekonsulterna att genomgå den nya kvalitetsuppföljningen och de är eniga: Kvalitetsuppföljningen ger inte bara trygghet – den stärker både yrkesrollen och kundrelationerna.

Det våras för förändringar i höst

6 oktober 2025

Vill du lyckas med förändringsarbete? Mindre, regelbundna förändringar ger ofta större och mer varaktiga resultat än stora förändringar i ett slag. Dessutom är det arbetet lättare att påbörja.
– Börja med att dokumentera och riskbedöma de problem som regelbundet uppträder och notera tiden och resurserna som kan krävas för att lösa dem. Fokusera sedan på att presentera lösningar, inte problem, säger Helen Dooley, Chief Commercial Officer vid CR Payroll och expert på förändringsarbete.

Annons
Annons