Annons
Branschaktuellt Lön Redovisning

De utbildar framtidens arbetskraft

Vem kommer utbilda framtidens redovisnings- och lönekonsulter? Bakom de utbildningsinstitutioner som nu har godkänts av MYH står aktörer med vitt skilda förutsättningar – från utbildningsjättar till små nischade bolag.
Text: Håkan Edvardsson
Annons

Bakom utbildningsplatserna står ett stort antal aktörer – från offentliga utbildare och ideella stiftelser till vinstdrivande koncerner med verksamhet i hela landet. Några är etablerade jättar med lång erfarenhet, andra små och nischade med lokal förankring. Den här genomgången visar vilka aktörer som dominerar utbudet hösten 2025 och våren 2026, hur utbildningarna är fördelade – och vilka som sticker ut.

Störst och minst

Academedia är störst

Utbildningsjätten Academedia äger tre utbildningsanordnare som får bedriva YH-utbildning i höst och vår: Plushögskolan AB, Hermods AB och KYH Malmö AB.

Genom Plushögskolan erbjuder de utbildning till redovisningsekonom i Gävle/Hudiksvall, Göteborg, Jönköping, Karlstad, Linköping och Uddevalla. Genom Hermods ges den utbildningen i Göteborg och Östersund.

Via KYH AB Malmö ger Academedia en utbildning till lönekonsult i Malmö. Via Plushögskolan erbjuder man en utbildning till ”Lönekonsult med digital kompetens” på distans.

Under första halvåret 2024 ökade Academedias rörelseresultat inom segmentet vuxenutbildning. Inom segmentet är yrkeshögskola störst med 46 procent av affären vuxenutbildning. I delårsrapporten konstaterar Academedias vd och koncernchef Marcus Strömberg att ”Academedias yrkesutbildningar går på högtryck”.

Storskogen omsätter mest

Acamedia må vara den största utbildaren, men räknat i omsättning är Storskogen Group AB störst.  Storskogen äger utbildningsanordnaren Stockholms Internationella Handelsskola AB, har cirka 11 000 medarbetare i omkring 30 länder och köper löpande bolag inom handel, industri och tjänstesektorn.

Stockholms Internationella Handelsskola ska genomföra YH-utbildningen ”Internationell redovisningsekonomi” i Malmö.

Näringslivsakademin är minst

Den minsta redovisningsutbildaren sett till omsättning är Näringslivsakademin med ägarbolaget Näringslivsakademin Stockholm AB. De ger en utbildning på distans kallad ”Kommunikativ redovisningsekonom” med utgångspunkt från Stockholm.

Offentliga aktörer

Förutom Stockholms stad är det ytterligare två offentliga aktörer som erbjuder utbildning inom lön: Västerås stad utbildar till ”Lönekonsult”, Härryda kommun utbildar till ”Lönespecialist” i Mölnlycke.

Ett förlustbolag

En utbildningsanordnare går med förlust; det är Montico Kompetensutveckling AB med bas i Tranås. De ska ge utbildningen ”Lönekonsult med systeminriktning” i Ljungby, Växjö.

Här finns utbildningarna

Lön
Det är bara de kommunala utbildarna inom lön som har 100 procent lokal förankring. Övriga har ägarbolag på andra orter eller bedriver distansundervisning.
Iterum Education AB erbjuder en utbildning till ”Lönespecialist” på distans med bas i Östersund. Och en utbildning till ”Lönekonsult med systeminriktning” på distans med bas i Stockholm. Stockholmsbaserade Iterum delar vd med Elevera Education Group och adress med ett annat bolag i Elevera-gruppen: Medieinstitutet i Sverige AB.

Redovisning
Bland de 14 aktörer som erbjuder utbildning inom redovisning är bilden densamma, med två undantag:

Den ideella stiftelsen IHM som bedriver utbildning i Göteborg har även sitt säte där. HM Business School, som ägs av   IHM har  även utbildningar i Malmö och Stockholm.

Två aktörer erbjuder redovisningsutbildningar på två orter:

  • TUC Sweden AB, med bas i Tranås har utbildningar i Skellefteå och Bromma.
  • Bolagsgruppen Elevera Education Group AB med utbildningsanordnarna Stockholm School of Business och Iterum Education AB ger utbildningar på plats och på distans i Stockholm.

Lexicon Yrkeshögskola AB erbjuder YH-utbildning inom redovisning i Umeå. Bolaget har adress på Klarabergsviadukten i centrala Stockholm. Moderbolag är Lexicongruppen AB.

Både lön och redovisning

Utbildare inom redovisning som även erbjuder separata utbildningar inom lön är:

  • Frans Schartaus Handelsinstitut, som ägs av Stockholms stad. I Stockholm.
  • TUC Sweden, som ägs av Andac Holding AB. I Huskvarna, utbildning på distans.
  • Plushögskolan AB, som ägs av Academedia. I Gävle, utbildning på distans.

Två bolag har utformat kombinationsutbildningar till redovisningskonsult och lönekonsult:

  • NBI Sverige AB, med bas i Malmö. I Luleå erbjuder de utbildningen ”Digital Redovisningsekonom/Konsult med löneadministration”.
  • Blue Peak AB, med bas i Norrköping. I Örebro erbjuder de utbildningen ”Redovisningsekonom med lönekompetens”.

 

 

 

 

Utbildningsanordnarna som utbildar framtidens lönekonsulter och redovisningskonsulter omsätter mellan 523 miljoner och 3,8 miljoner kronor. Tre av utbildningsanordnarna ägs av Academedia.

Korta fakta om YH-utbildningar som erbjuds hösten 2025 och våren 2026 :

  • De tre största utbildarna är Academedia, Edukatus och Storskogen.
  • 23 stycken YH-utbildningar erbjuds inom redovisning, varav Academedia genomför flest, 8 stycken.
  • 11 stycken YH-utbildningar inom lön. Varav Academedia och Iterum erbjuder två vardera.
  • Övriga utbildare erbjuder en löneutbildning vardera.

Mer i ämnet:

 Små skillnader mellan YH-skolorna

Srf konsulterna: Byråerna ska få rätt kompetens

Aktuella artiklar
Annons
Annons
Annons