Annons
Digitala trender

DIGITALA TRENDER: Året 2015 i Google

Det som är så fantastiskt med digitala trender, det är att det mesta går att mäta. Vill jag se trender och statistik över sökningar i Google så är Google Trends ett finurligt verktyg. Där kan jag exempelvis se sammanfattningen över hur googlesökningarna såg ut under året 2015 månad för månad.
Annons

Det som är så fantastiskt med digitala trender, det är att det mesta går att mäta. Vill jag se trender och statistik över sökningar i Google så är Google Trends ett finurligt verktyg. Där kan jag exempelvis se sammanfattningen över hur googlesökningarna såg ut under året 2015 månad för månad.

The Dress, Leondard Nimoy och Cricket

2015 fick en relativt händelselös start och i januari kunde vi inte urskilja någon direkt trend. Det var först i februari som vi började vakna upp och börja söka, om en klänning. En klänning som många blev osams om, en klänning som antingen uppfattades som blå och svart eller guld och vit, klänningen blev sedan kallad ”The Dress”. Forskare blandades in för att lösa gåtan, varför uppfattade man färgen så olika? Det visade sig att klänningen var svart och blå men tillverkades sedan i guld och vit efter stormningarna på nätet. Det fanns även en tvådelad variant, ena halvan vit och guld och andra halvan svart och blå. Fraser med ”The Dress” googlades hela 73 miljoner gånger. Från ett lättare ämne till att handla om en bortgång. Star Trek stjärnan och ikonen Leonard Nimoy dör vid 83 års ålder och googlas 123 miljoner gånger. För de sportintresserade var februari-mars månaderna då cricket var extra intressant, med 323 miljoner Googlesökningar tar världen reda på mer om Cricket World Cup.

Jordbävningar, FIFA, ekonomisk kris och ett lejon

Jordbävningen i Nepal i april engagerade många som ville hjälpa till vid katastrofen. ”Hur kan jag hjälpa Nepal” var en av de mest ställda frågorna i Google. Det söktes 85 miljoner gånger kring jordbävningen som tog över 9 000 liv. I maj skedde något som också engagerade många men på en helt annan nivå. FIFA:s ordförande Sepp Blatters involverande i en mut- och penningtvättskandal kommer upp till ytan och fotbollsvärlden reagerar starkt med protester mot ordförandeskapet. Blatter blir dock omvald trots skandalen för att sedan i oktober bli avstängd för sin inblandning. FIFA och Blatter googlades 42 miljoner gånger. Skandaler och kriser toppar listan i Google under den här tiden och när Shanghaibörsen rasar med 30 procent är världen snabb med att googla om det, 12 miljoner sökningar görs kring Shanghaibörsen i juni. Kort därefter i juli kommer Greklands ekonomiska kris upp på tapeten igen och den Grekiska ekonomin är nära en kollaps. Detta ledde dels till många möten med EU men det söktes också 35 miljoner gånger i Google om Greklandskrisen. Samtidigt som Greklands ekonomi går i botten så skjuts ikonen och lejonet Cecil av den som nu är världens mest avskydde tandläkare. Det älskade lejonet får hela 32 miljoner sökningar.

Flyktingkris, Star Wars och terrordåd

Som många förmodligen förstått så har hösten handlat mycket om flyktingkrisen och det terrordåd i Paris som skakade världen. Dessa händelser är dock inte ensamma i toppen, under hösten kom nyheten att man funnit vatten på den röda planeten mars som googlades 10 miljoner gånger. Sökningarna involverar allt från frågor om det finns liv på planeten till hur lång tid det tar att åka dit. En annan sökning som också involverade planeter och liv i yttre rymden var den nya Star Wars-filmen som hade premiär den 16 december 2015, som resulterade i hela 155 miljoner sökningar. Men mest sökningar på hela året och var ändå terrordådet i Paris, 897 miljoner sökningar kring händelserna. Vi kan dra slutsatsen att den involverade en hel planet.

Mest sökt under året i Sverige
1 Lisa Holm
2 Agario
3 Fifty Shades of Grey
4 Ex on the Beach
5 Caitlyn Jenner
6 Måns Zelmerlöw
7 Solförmörkelse
8 Mall of Scandinavia
9 Melodifestivalen
10 Zara Larsson

Sandra-VegaText: Sandra Berglund Vega,
Onlinemarknadsförare Srf konsulterna

Aktuella artiklar
Annons
Annons