Annons
Branschaktuellt Företagande Redovisning

Järvaveckan: Redovisningskonsulter kan bryta barriärer – och minska utanförskap

Den 11 juni börjar Järvaveckan som syftar till att bidra till ett samhälle där mångfaldens kraft tillvaratas. I Sveriges utsatta områden finns över 24 000 företag – och en potential för tusentals nya jobb. Genom rådgivning, kunskapsöverföring och närvaro kan redovisningsbranschen göra verklig skillnad. Det var utgångspunkten när Olle Rydqvist, grundare av Kleer, bjöd in byråledare till ett rundabordssamtal i Rinkeby tidigare i våras.
Text: Therese Slettengren
Annons

Branschens bidrag i utsatta områden

Tillsammans med Ahmed Abdirahman, grundare av Järvaveckan, initierade Olle Rydqvist ett samtal om hur branschen kan bidra i Sveriges mest segregerade områden.

– Alla kan få bidrag för att starta företag. Men nästan ingen kommer vidare. Det finns ett glapp i systemet – och där behövs redovisningskonsulterna, säger Ahmed.

Målet: att diskutera vad branschen kan göra för att stötta företagare på vägen från enmansbolag till arbetsgivare.

Ett steg bort från utanförskap

Ahmed lyfte att en tredjedel av företagen i utsatta områden, om de anställde tre personer var, skulle kunna halvera arbetslösheten. Men vägen dit kantas av hinder.

– Många vet inte ens vad de ska be om hjälp med. Och för oss i branschen finns en tröskel – både kulturell och praktisk, säger Olle Rydqvist.

Han menar att tillgången till rådgivning ofta är begränsad, och betalningsförmågan låg. Dessutom är förståelsen för redovisningstjänster ofta låg bland företagare som inte har en ekonomibakgrund.

Möjligheter i mentorskap och närvaro

Rundabordssamtalet resulterade inte i några löften – men i en viktig insikt: det finns potential. Både bland företagarna och i branschen.

– Vi såg att det finns vilja, ambition och potential. Men det behövs fler samtal – och tydliga initiativ, säger Olle Rydqvist.

– Drömscenariot vore att vi startar byråfilialer i utsatta områden. Men i praktiken kanske det handlar mer om att stötta dem som redan finns där.

En bransch med kraft att förändra

För Olle Rydqvist handlar det inte om välgörenhet – utan om en möjlighet till verklig samhällsnytta.

– Det här är ett område där vår bransch faktiskt kan göra skillnad. Vi kan skapa jobb, minska utanförskap och samtidigt bygga nya kundrelationer. Det är win-win.

Hur kan du som konsult och byråledare bidra?

Med inspiration från samtalen i Rinkeby uppmanar vi på Srf konsulterna dig som är redovisningskonsult, byråledare eller verksam i branschen att fundera:

  • Hur kan din byrå bidra till tillväxt i utsatta områden?
  • Finns det en lokal byrå att stötta – eller företagare att coacha?
  • Kan du delta i nästa rundabordssamtal – och föra frågan vidare?

Redovisningskonsulter är inte bara rådgivare – de är möjliggörare. Tillsammans kan vi göra skillnad.

Sofia Abukar, Jonny Boström, Hanna Montoya, Martin Grimlund, Mattias Segerbrand och Melwin Segerbrand är samlade för rundabordssamtal i Rinkeby. Ahmed Abdirahman har ansiktet vänt från kameran. Foto: Revisionsvärlden.

Om Järvaveckan

Stiftelsen Järvaveckan finns till för att bidra till ett samhälle där mångfaldens kraft tillvaratas. Ett samhälle där alla får möjlighet att bidra med och utvecklas i sin fulla potential till gagn för samhällsutvecklingen, för näringsliv och ekonomi och för den enskilda individen. Järvaveckan 2025 arrangeras 11-14 juni i Spånga. Läs mer om program och utställare här.

Aktuella artiklar

Fler företag väljer digital årsredovisning – redovisningskonsulterna bidrar till utvecklingen

6 juli 2026

Digital inlämning av årsredovisningar fortsätter att öka. Under juni 2026 sattes ett nytt rekord när 101 126 företag lämnade in sin årsredovisning digitalt – första gången antalet överstiger 100 000 under en månad. Samtidigt visar ny statistik från Bolagsverket att digital inlämning ger färre kompletteringar och snabbare handläggning.

Nytt HFD-besked: Ingen moms vid inlösen av lojalitetspoäng

2 juli 2026

Högsta förvaltningsdomstolen (HFD) har nu avgjort hur lojalitetspoäng som löses in mot varor ska behandlas momsmässigt. Domen ger efterlängtad vägledning för företag med bonusprogram och innebär att inlösen av poäng varken ska ses som en prisnedsättning eller som användning av en voucher. För redovisningskonsulter skapar avgörandet en tydligare grund för rådgivning.

MYH:s analys: Så förändras kompetensbehoven inom ekonomi och lön

2 juli 2026

AI, digitalisering och förändrade kundbehov ställer nya krav på kompetensen inom ekonomi- och lönebranschen. I sin senaste områdesanalys beskriver Myndigheten för yrkeshögskolan hur arbetsmarknadens behov utvecklas och vilka kunskaper som efterfrågas framöver. Något som Srf konsulterna också lyfter i sina nyligen publicerade öppna brev till myndigheten. Frågan är inte bara hur många som utbildas, utan också vilken kompetens framtidens redovisnings- och lönekonsulter behöver.

Annons