Annons
Branschaktuellt

Köpsugna norrmän skapar företag

Annons

En norsk tillväxteffekt och fler nysvenska företagare. Det är två trender som Nyföretagarcentrum lagt märke till när organisationen listade Sveriges mest attraktiva kommuner för nyföretagare 2014.

I Nyföretagarbarometern 2014, som Nyföretagarcentrum tar fram i samarbete med Bolagsverket, rankas Sveriges kommuner efter hur många nyregistrerade företag man har per 1 000 invånare. Stockholmsområdet ligger fortfarande i topp med den kommun som imponerar mest är Årjäng, som klättrat till plats 30 från 157 föregående år.

– Fler kommuner längs norska gränsen har blivit något av handelsplatser för norrmän. Det och gynnsam turism skapar ökning som i Årjäng, säger Mats Evergren, talesperson för Nyföretagarcentrum till Dagens Industri.

En sektor som växer kraftig är rut-tjänster, till exempel barnpassning och städning.

– Rutbolagen har blivit lite av en sorts inskolningsföretag för många. Det är lätt att starta och det är inte svårt att hitta kunder, säger Mats Evergren.

Enligt honom har egenföretagandet blivit mer flexibelt och enklare tack vare verktyg på internet. Det har lockat fler studenter och nysvenska kvinnor att starta eget.

– De kan tjäna lite vid sidan av skolan, samtidigt som de lär sig om företag och blir mer kompetenta. Vi ser att det är betydligt fler nysvenska företagare nu än tidigare.

Källa: Dagens Industri

Aktuella artiklar

Fler företag väljer digital årsredovisning – redovisningskonsulterna bidrar till utvecklingen

6 juli 2026

Digital inlämning av årsredovisningar fortsätter att öka. Under juni 2026 sattes ett nytt rekord när 101 126 företag lämnade in sin årsredovisning digitalt – första gången antalet överstiger 100 000 under en månad. Samtidigt visar ny statistik från Bolagsverket att digital inlämning ger färre kompletteringar och snabbare handläggning.

Nytt HFD-besked: Ingen moms vid inlösen av lojalitetspoäng

2 juli 2026

Högsta förvaltningsdomstolen (HFD) har nu avgjort hur lojalitetspoäng som löses in mot varor ska behandlas momsmässigt. Domen ger efterlängtad vägledning för företag med bonusprogram och innebär att inlösen av poäng varken ska ses som en prisnedsättning eller som användning av en voucher. För redovisningskonsulter skapar avgörandet en tydligare grund för rådgivning.

MYH:s analys: Så förändras kompetensbehoven inom ekonomi och lön

2 juli 2026

AI, digitalisering och förändrade kundbehov ställer nya krav på kompetensen inom ekonomi- och lönebranschen. I sin senaste områdesanalys beskriver Myndigheten för yrkeshögskolan hur arbetsmarknadens behov utvecklas och vilka kunskaper som efterfrågas framöver. Något som Srf konsulterna också lyfter i sina nyligen publicerade öppna brev till myndigheten. Frågan är inte bara hur många som utbildas, utan också vilken kompetens framtidens redovisnings- och lönekonsulter behöver.

Annons