Annons
Branschaktuellt

Regeringen föreslår minskade kostnader och skattelättnader

För att ännu fler ska komma ut i arbetslivet föreslår regeringen minskade kostnader för första medarbetare och skattelättnader för personaloptioner. Genom att göra det enklare för småföretagare att anställa räknar man med att fler nya jobb ska skapas.
Annons

– Eftersom det framförallt är i små företag som jobben skapas vill vi ge de allra minsta företagen bättre möjligheter att växa. Nu sänker vi tröskeln för fler företag att anställa sin första medarbetare. Höjd skatt på utsläpp möjliggör nu sänkt skatt på arbete, säger biträdande finansminister Per Bolund i ett pressmeddelande.

Att anställa sin första medarbetare är för de flesta företagare ett väldigt stort steg. Därför föreslår regeringen i kommande budgetproposition att fler företagare ska få nedsatta arbetsgivaravgifter när de anställer sin första medarbetare. Detta innebär att det stöd som redan idag gäller för enskilda näringsidkare utvidgas till att även omfatta aktiebolag och handelsbolag. För aktiebolag är då kravet att det högst finns en anställd redan, som också är delägare eller närstående till delägare. För handelsbolag gäller att det inte finns någon anställd och högst två delägare.

Regeringen föreslår även skattelättnader för personaloptioner för att framför allt stötta små snabbväxande företag med innovativa tjänster och produkter. Utmaningen för dessa är att attrahera och behålla kompetens.

– Mindre, nystartade företag kan ha svårt att erbjuda marknadsmässiga löner, men får genom det här förslaget möjlighet att i stället erbjuda sina anställda skattegynnade personaloptioner. Vi vill göra det möjligt för dessa företag att stanna och växa i Sverige, säger finansminister Magdalena Andersson.

Aktuella artiklar

Fler företag väljer digital årsredovisning – redovisningskonsulterna bidrar till utvecklingen

6 juli 2026

Digital inlämning av årsredovisningar fortsätter att öka. Under juni 2026 sattes ett nytt rekord när 101 126 företag lämnade in sin årsredovisning digitalt – första gången antalet överstiger 100 000 under en månad. Samtidigt visar ny statistik från Bolagsverket att digital inlämning ger färre kompletteringar och snabbare handläggning.

Nytt HFD-besked: Ingen moms vid inlösen av lojalitetspoäng

2 juli 2026

Högsta förvaltningsdomstolen (HFD) har nu avgjort hur lojalitetspoäng som löses in mot varor ska behandlas momsmässigt. Domen ger efterlängtad vägledning för företag med bonusprogram och innebär att inlösen av poäng varken ska ses som en prisnedsättning eller som användning av en voucher. För redovisningskonsulter skapar avgörandet en tydligare grund för rådgivning.

MYH:s analys: Så förändras kompetensbehoven inom ekonomi och lön

2 juli 2026

AI, digitalisering och förändrade kundbehov ställer nya krav på kompetensen inom ekonomi- och lönebranschen. I sin senaste områdesanalys beskriver Myndigheten för yrkeshögskolan hur arbetsmarknadens behov utvecklas och vilka kunskaper som efterfrågas framöver. Något som Srf konsulterna också lyfter i sina nyligen publicerade öppna brev till myndigheten. Frågan är inte bara hur många som utbildas, utan också vilken kompetens framtidens redovisnings- och lönekonsulter behöver.

Annons