Annons
Branschaktuellt

Srf konsulterna bjuder in till frukostmöten på tema lön

Nu rullar vi ut Srf konsulternas frukostmöten på tre platser i landet. Med start i Göteborg 4/5, Stockholm 15/4 och Östersund 24/5 kommer vi ut och berättar om trender och aktuellt inom löneområdet.
Annons

Nu rullar vi ut Srf konsulternas frukostmöten på tre platser i landet. Med start i Göteborg 4/5, Stockholm 15/4 och Östersund 24/5 kommer vi ut och berättar om trender och aktuellt inom löneområdet. Vi välkomnar hela branschen till en fin start på dagen innehållande en god frukost och inspirerande föreläsning på tema lön. Frukostmötena är kostnadsfria för alla verksamma och studerande inom lön.

På agendan:
• Arbetet med branschutveckling
• Lönestandards
• Auktorisation inom lön
• Trendspaning
• Erbjudanden

Föreläsare: Srf konsulternas Zennie Sjölund, branschansvarig lön och Catrine Dahl, löneexpert och Auktoriserad Lönekonsult

Läs mer och boka >>

 

Aktuella artiklar

Fler företag väljer digital årsredovisning – redovisningskonsulterna bidrar till utvecklingen

6 juli 2026

Digital inlämning av årsredovisningar fortsätter att öka. Under juni 2026 sattes ett nytt rekord när 101 126 företag lämnade in sin årsredovisning digitalt – första gången antalet överstiger 100 000 under en månad. Samtidigt visar ny statistik från Bolagsverket att digital inlämning ger färre kompletteringar och snabbare handläggning.

Nytt HFD-besked: Ingen moms vid inlösen av lojalitetspoäng

2 juli 2026

Högsta förvaltningsdomstolen (HFD) har nu avgjort hur lojalitetspoäng som löses in mot varor ska behandlas momsmässigt. Domen ger efterlängtad vägledning för företag med bonusprogram och innebär att inlösen av poäng varken ska ses som en prisnedsättning eller som användning av en voucher. För redovisningskonsulter skapar avgörandet en tydligare grund för rådgivning.

MYH:s analys: Så förändras kompetensbehoven inom ekonomi och lön

2 juli 2026

AI, digitalisering och förändrade kundbehov ställer nya krav på kompetensen inom ekonomi- och lönebranschen. I sin senaste områdesanalys beskriver Myndigheten för yrkeshögskolan hur arbetsmarknadens behov utvecklas och vilka kunskaper som efterfrågas framöver. Något som Srf konsulterna också lyfter i sina nyligen publicerade öppna brev till myndigheten. Frågan är inte bara hur många som utbildas, utan också vilken kompetens framtidens redovisnings- och lönekonsulter behöver.

Annons