Annons
Branschaktuellt Redovisning

Träffarna med GävleDala kresten och Mellersta kretsen bjöd på givande diskussioner

Text: Lali Fjellström
Annons

En måndagskväll i Falun hade GävleDala kretsen samlats mangrant för att låta sig inspireras och diskutera med oss. En av deltagarna undrade vad som skiljer en hållbarhetspolicy från en hållbarhetsredovisning och vi fick tillfälle att reda ut några av begreppen. Att göra en hållbarhetspolicy är ofta ett bra första steg. Vilka delar av vår verksamhet kan och vill vi påverka? Därefter kan man utifrån sin policy ta fram en hållbarhetsredovisning där man tar ställning till vilka nyckeltal som mäter det vi vill förändra, precis som vi gör i den vanliga redovisningen. Du vet väl att bakom inloggning på Mina sidor kan du hitta en mall till hållbarhetspolicy som du kan anpassa till just din verksamhet?  

Vi passade samtidigt på att besöka kollegorna på vårt kontor i Falun och därefter rullade vi vidare till Örebro där vi skulle träffa mellersta kretsen.  

Tisdag 18 oktober var det dags för Mellersta kretsen att få besök av oss. Kretsen bokade upp Convendum som ligger centralt i Örebro för vårt besök. Som på flera ställen är det alltid någon eller några som undrar varför vi pratar om hållbarhet och hur det berör oss som är ekonomer. En bra och relevant fråga som vi fick besvara under kvällen. Det korta svaret är för att det handlar om företagens lönsamhet på lång sikt. Både kundernas och vår egen lönsamhet, faktiskt! Och det hänger tätt ihop med den digitaliseringsresa som många byråer är inne i. Jag blev också glad av ett mejl som jag fick, där en deltagare lämnat feedback från en av de tidigare träffarna:  

jätteintressant kväll.  Lät tråkig på papper, men blev såååååå bra” 

Morgonsol i Falun.
Roland berättar om de viktiga frågorna som vi driver i branschen just nu.
Mingel med Gävle-Dala-kretsen i fikapausen.
Hållbarhet med engagerad föreläsare!
Självklart är våra give-aways tillverkade av återvunnen plast.

Läs tidigare blogginlägg

Stort engagemang hos Stockholmskretsen i Gamla Stan

Hållbarhet på agendan i branschen!

Aktuella artiklar

Fler företag väljer digital årsredovisning – redovisningskonsulterna bidrar till utvecklingen

6 juli 2026

Digital inlämning av årsredovisningar fortsätter att öka. Under juni 2026 sattes ett nytt rekord när 101 126 företag lämnade in sin årsredovisning digitalt – första gången antalet överstiger 100 000 under en månad. Samtidigt visar ny statistik från Bolagsverket att digital inlämning ger färre kompletteringar och snabbare handläggning.

Nytt HFD-besked: Ingen moms vid inlösen av lojalitetspoäng

2 juli 2026

Högsta förvaltningsdomstolen (HFD) har nu avgjort hur lojalitetspoäng som löses in mot varor ska behandlas momsmässigt. Domen ger efterlängtad vägledning för företag med bonusprogram och innebär att inlösen av poäng varken ska ses som en prisnedsättning eller som användning av en voucher. För redovisningskonsulter skapar avgörandet en tydligare grund för rådgivning.

MYH:s analys: Så förändras kompetensbehoven inom ekonomi och lön

2 juli 2026

AI, digitalisering och förändrade kundbehov ställer nya krav på kompetensen inom ekonomi- och lönebranschen. I sin senaste områdesanalys beskriver Myndigheten för yrkeshögskolan hur arbetsmarknadens behov utvecklas och vilka kunskaper som efterfrågas framöver. Något som Srf konsulterna också lyfter i sina nyligen publicerade öppna brev till myndigheten. Frågan är inte bara hur många som utbildas, utan också vilken kompetens framtidens redovisnings- och lönekonsulter behöver.

Annons