Annons
Branschaktuellt

Valde att växa med franchise – det förändrade allt

Efter många år som egenföretagare med anställda kände Carina Olsson att hon ville växa. Hon såg att det fanns flera alternativ men landade i ett franchisekoncept via Slipp. Det blev ett beslut som förändrade både vardagen och möjligheterna för byrån.
Text: Therese Slettengren
Annons

Carina Olsson hade drivit sin byrå nästan tjugo år och kände att hon ville växa växla upp. Men efter att länge ha burit hela ansvaret själv – från kundrelationer till IT-frågor – blev det till slut tydligt att ensam inte alltid är stark.

– Man ska vara säljare, inköpare, utvecklare och samtidigt sköta kunderna. Jag ville växa men behövde hjälp med hela processen. Allt fanns i mitt huvud – jag behövde skapa en tydlig struktur, säger hon.

Vägen till förändring började med funderingar kring möjliga sätt att växa: gå ihop med en annan byrå, köpa upp, eller gå med i en franchise. Det sistnämnda alternativet blev rätt väg, mycket tack vare att det möjliggjorde fortsatt kontroll, men med rätt stöd i ryggen.

– Jag har ett stort kontrollbehov och ville inte släppa in vem som helst. Med franchise är det fortfarande mitt företag, men med någon i bakgrunden. Det passade mig.

Från beslut till vardag – processen blev smidig

Att ansluta sig till Slipp blev en relativt enkel process.

– Vi hade några möten där jag fick information om hur deras upplägg fungerar. De har en tydlig vision, och jag kände ganska snabbt att det här passade mig, berättar Carina.

Hon behöll sitt registrerade bolagsnamn, men jobbar utåt under Slipps varumärke. Samarbetet innebär också att nya kundförfrågningar hanteras centralt av Slipps säljavdelning – men det är fortfarande Carina som bestämmer vilka uppdrag hon tar sig an.

– Jag kan säga nej till en kund. Det ska vara ett bra samarbete – annars blir det inte bra för någon, säger hon.

Tydliga effekter: struktur, lönsamhet och nätverk

Två år efter anslutningen märks tydliga förbättringar i byrån.

– Lönsamheten har ökat, vi har fått många nya kunder och massor av verktyg som hjälper oss att jobba mer strukturerat. Det märks i vardagen – och mina medarbetare håller med, säger Carina.

Den kanske största skillnaden är ändå det kollegiala stödet. Där det tidigare fanns två kollegor, finns nu ett nätverk av över hundra redovisningskonsulter i hela landet.

– Vi har digitala fikamöten varje månad, och en årlig träff. Det har gett otroligt mycket. Nu har jag verkligen någon att bolla med.

Inga bakslag – men fortsatt självreflektion viktigt

Carina kan inte peka på något som varit negativt med förändringen. Snarare betonar hon vikten av att vara ärlig mot sig själv inför ett så stort beslut.

– Det här passar inte alla. Man måste fråga sig: Vad vill jag? Vad behöver jag hjälp med – och vad kan jag göra själv?

Hon lyfter även digitaliseringen som en naturlig del av utvecklingen, något hon alltid varit positivt inställd till, och där Slipp ligger i framkant.

– Digitalisering har alltid varit en självklar del för mig, och med Slipp får vi tillgång till strukturerade och gemensamma verktyg som förenklar vardagen.

”Liten kan också vara stark”

Carina ser franchise som ett alternativ särskilt för mindre byråer med tillväxtambitioner.

– Vi har ett arbetssätt som alla ska jobba enligt, oavsett vilken Slipp-byrå du är kund hos. Det blir en trygghet för kunden – och ett stöd för oss.

Det centrala budskapet hon vill förmedla är enkelt: ensam är inte alltid stark, men franchise behöver inte betyda att man släpper ifrån sig sitt företag.

– Jag har fortfarande mitt bolag. Men jag har också ett nätverk, en struktur och ett sammanhang. Det gör hela skillnaden.

Driver du en mindre byrå? Vill du berätta om hur du klarar utmaningarna? Vilka är fördelarna? Skriv gärna till Konsulten och berätta om ditt framgångsrecept.
Kontakt: therese.slettengren@srfkonsult.se

Aktuella artiklar

Fler företag väljer digital årsredovisning – redovisningskonsulterna bidrar till utvecklingen

6 juli 2026

Digital inlämning av årsredovisningar fortsätter att öka. Under juni 2026 sattes ett nytt rekord när 101 126 företag lämnade in sin årsredovisning digitalt – första gången antalet överstiger 100 000 under en månad. Samtidigt visar ny statistik från Bolagsverket att digital inlämning ger färre kompletteringar och snabbare handläggning.

Nytt HFD-besked: Ingen moms vid inlösen av lojalitetspoäng

2 juli 2026

Högsta förvaltningsdomstolen (HFD) har nu avgjort hur lojalitetspoäng som löses in mot varor ska behandlas momsmässigt. Domen ger efterlängtad vägledning för företag med bonusprogram och innebär att inlösen av poäng varken ska ses som en prisnedsättning eller som användning av en voucher. För redovisningskonsulter skapar avgörandet en tydligare grund för rådgivning.

MYH:s analys: Så förändras kompetensbehoven inom ekonomi och lön

2 juli 2026

AI, digitalisering och förändrade kundbehov ställer nya krav på kompetensen inom ekonomi- och lönebranschen. I sin senaste områdesanalys beskriver Myndigheten för yrkeshögskolan hur arbetsmarknadens behov utvecklas och vilka kunskaper som efterfrågas framöver. Något som Srf konsulterna också lyfter i sina nyligen publicerade öppna brev till myndigheten. Frågan är inte bara hur många som utbildas, utan också vilken kompetens framtidens redovisnings- och lönekonsulter behöver.

Annons