Annons
Lön

ALK 10 år: Nina prioriterar proaktivitet

Hon har över 20 års erfarenhet av lönebranschen. Hon har sett den förändras och vet vikten av att vara uppdaterad på avtal, teknik och processer.

Nina Strandberg, som även varit nominerad till titeln Payroll Specialist vid Global Payroll Awards, är denna månads Auktoriserade Lönekonsult under jubileumsåret 2024.
Text: Håkan Edvardsson
Annons

Varför valde du att auktorisera dig?
– Det kom upp av en slump från min dåvarande lönechef och jag hakade naturligtvis på. Jag tänkte att jag inte hade något att förlora och att det var ett kvitto på att jag verkligen älskar och kan mitt jobb.

Har auktorisationen motsvarat dina förväntningar?
– Ja absolut, det har lyft löneyrket mot nya höjder och vi ses inte längre som ”lönetanter”.

Viktigaste kompetenserna för en Auktoriserad Lönekonsult i dag?
– Att vara proaktiv och nyfiken på vad kunderna efterfrågar. Mycket handlar om att ”hänga med” i lönevärlden – det har förändrats otroligt mycket sedan jag började som lönekonsult för 24 år sedan. Att vara påläst gällande kollektivavtal, lagar och regler är centralt. Liksom att fortsätta lära sig och hålla sig uppdaterad om de senaste trenderna, teknikerna inom löneområdet.

Vad gör en ALK som andra inte inser att en ALK gör?
– Vi trycker inte bara på en knapp den 25:e varje månad. Mycket av vårt arbete består numera av rådgivning till kunder och att vara intresserad av system och systemlösningar.

Vad kan Srf konsulterna göra för att ytterligare stärka lönekonsulternas roll?
– Fortsätta lyfta och marknadsföra oss lönekonsulter. Utbilda och certifiera med fortbildning och kunskapsdelning. Underlätta lönekonsulternas arbete genom att tillhandahålla bra digitala verktyg som förenklar löneprocessen: lönesystem, databaser, API, uppkopplingar med mera.

Nina Strandberg hade jobbat många år som lönekonsult innan auktorisationen blev en möjlighet. Hon hör till den första årskullen Auktoriserade Lönekonsulter och fortsätter i en bransch hon sett genomgå stora förändringar.

Nina Strandberg

2014: Lönekonsult på Matrisen Redovisning & Rådgivning

2024: Auktoriserad Lönekonsult på Lön & HR Bolaget.

2034: Är pensionär och njuter av livet – älskar sol, bad och träning. Reser förhoppningsvis mycket. Fokus på träning. Jag brinner för träning och har varit gruppträningsinstruktör i över 30år.

Utbildning: Treårigt ekonomiskt gymnasium. Självlärd inom löneyrket.

Motto: Det ska vara roligt att gå till jobbet. Fortsätta vara ödmjuk och vara mig själv i min yrkesroll.

Förebild i yrkeslivet: Ingen och alla jag jobbat med under mina år som lönekonsult.

Övrigt: Nominerad till Global Payroll Awards 2020 som Payroll specialist. Ur chefens, Anna Hammarkvist, nominering: ”Jag vill få fram den värme, energi, jordnära, sprakande person som du Nina är. Du har en elektricitet som kännetecknar dig.”

Aktuella artiklar
Annons
Annons