Annons
Branschaktuellt Redovisning

Ekobrottsmyndighetens lägesbild 2025 – så kan branschen kan bidra

Ekonomisk brottslighet har blivit ett allvarligt systemhot – och företag utnyttjas allt oftare i organiserade upplägg. Ekobrottsmyndigheten pekar i sin lägesbild 2025 på vikten av samverkan för att motverka brotten. I det arbetet spelar Auktoriserade Redovisnings- och Lönekonsulter en viktig roll – med sin insyn, kompetens och sitt ansvar att agera när något inte står rätt till.
Text: Therese Slettengren
Annons

Ekonomisk brottslighet har blivit ett allvarligt systemhot och den kriminella ekonomin uppskattas i dag omsätta mellan 100 och 150 miljarder kronor årligen. Men mörkertalet är stort. 

Företag som brottsverktyg

Penningtvätt har blivit kärnan i den kriminella ekonomin. Stora summor pengar tvättas och uppläggen är komplexa. Företag används allt oftare som brottsverktyg i komplexa strukturer där brotten inte alltid är synliga – förrän det är för sent.

Det är en utveckling som kräver brett och proaktivt samarbete. Mikael Majidoff, brottsförebyggande specialist på Ekobrottsmyndigheten, betonar redovisningsbranschens nyckelroll: 

– Konsulterna kan se mönster vi inte upptäcker – och där kan de verkligen göra skillnad. 

Branschens svar: Auktorisation och ansvar 

Hos Srf konsulterna har frågan länge stått högt på agendan. Auktoriserade Redovisnings- och Lönekonsulter är inte bara experter på regler och rutiner – de har också insyn i kundens ekonomi och vardag. Deras roll som rådgivare gör dem till en naturlig del i det förebyggande arbetet. 

Auktorisationen innebär ett löfte om etik, kompetens och kvalitet. Det är en garant för att konsulterna följer ett riskbaserat arbetssätt med tydlig kundkännedom – en nyckelkomponent i arbetet mot ekonomisk brottslighet. 

Auktoriserade Redovisningskonsulter är dessutom en av de yrkesgrupper som enligt lag har en skyldighet att granska och rapportera misstänkta transaktioner och aktiviteter till finanspolisen.  

– Auktoriserade konsulter arbetar nära sina kunder. De har en unik position i att observera och bedöma kunders beteende och upptäcka transaktioner som sticker ut. De kan agera när något inte verkar stå rätt till, säger Lena Lind, vd på Srf konsulterna. 

SKI 2025: Företag efterfrågar stöd 

Svenskt Kvalitetsindex senaste mätning (2025) bekräftar trenden: kundföretag som anlitar leverantörer av redovisnings- och lönetjänster förväntar sig i allt högre grad stöd i brottsförebyggande arbete, som exempelvis att identifiera och motverka penningtvätt. 

Det finns ett tydligt behov av mer hjälp kring den här frågan, konstateras det i rapporten – där 900 företag som tar hjälp av redovisningskonsulter intervjuats. 

Redovisnings- och lönekonsulter ses som partners i att upptäcka risker tidigt. De som anlitar Auktoriserade konsulter är också mer nöjda och lojala. De känner också större trygghet i att deras leverantör står på rätt sida i kampen mot ekonomisk brottslighet. 

I en värld som blir allt mer komplex med en ökad brottslighet och komplexa regelverk står de Auktoriserade konsulterna starka. Auktorisation är en kvalitetsstämpel som borgar för företagens trygghet, säger Lena Lind, vd på Srf konsulterna.

Om penningtvätt
Penningtvätt handlar om att dölja sambandet mellan brott och pengar eller annan egendom. Alla redovisningsbyråer är skyldiga att följa lagen (2017:630) om åtgärder mot penningtvätt och finansiering av terrorism (PTL). Lagen omfattar åtgärder både mot penningtvätt vars syfte är att dölja tillgångars ursprung, samt finansiering av terrorism som handlar om att dölja vad tillgångarna ska användas till. Läs mer 

Mer i ämnet

Aktuella artiklar

Fler företag väljer digital årsredovisning – redovisningskonsulterna bidrar till utvecklingen

6 juli 2026

Digital inlämning av årsredovisningar fortsätter att öka. Under juni 2026 sattes ett nytt rekord när 101 126 företag lämnade in sin årsredovisning digitalt – första gången antalet överstiger 100 000 under en månad. Samtidigt visar ny statistik från Bolagsverket att digital inlämning ger färre kompletteringar och snabbare handläggning.

Nytt HFD-besked: Ingen moms vid inlösen av lojalitetspoäng

2 juli 2026

Högsta förvaltningsdomstolen (HFD) har nu avgjort hur lojalitetspoäng som löses in mot varor ska behandlas momsmässigt. Domen ger efterlängtad vägledning för företag med bonusprogram och innebär att inlösen av poäng varken ska ses som en prisnedsättning eller som användning av en voucher. För redovisningskonsulter skapar avgörandet en tydligare grund för rådgivning.

MYH:s analys: Så förändras kompetensbehoven inom ekonomi och lön

2 juli 2026

AI, digitalisering och förändrade kundbehov ställer nya krav på kompetensen inom ekonomi- och lönebranschen. I sin senaste områdesanalys beskriver Myndigheten för yrkeshögskolan hur arbetsmarknadens behov utvecklas och vilka kunskaper som efterfrågas framöver. Något som Srf konsulterna också lyfter i sina nyligen publicerade öppna brev till myndigheten. Frågan är inte bara hur många som utbildas, utan också vilken kompetens framtidens redovisnings- och lönekonsulter behöver.

Annons