Annons
Branschaktuellt Lön Redovisning

ETT standardiserat internationellt digitalt språk för all slags ekonomisk rapportering

Det internationella digitala språket ”The Business Reporting Standard” (XBRL) är nu även svensk standard SIS 40100. Det ska förändra arbetssättet för hela rapportflödet både internt och externt i såväl myndighetssverige som näringslivet.
Annons

Det internationella digitala språket ”The Business Reporting Standard” (XBRL) är nu även svensk standard SIS 40100. Det ska förändra arbetssättet för hela rapportflödet både internt och externt i såväl myndighetssverige som näringslivet.

– Det stora behovet av rationell och transparent elektronisk rapportering till Svenska myndigheter ges nu ett gemensamt digital format för utbyte av ekonomisk information och samlar alla myndigheter kring en standard för ökad informations­kvalitet. 

Sverige har i utgångsläget en unik position avseende en gemensam struktur för redovisnings­information genom BAS-konceptet samt att SIE-formatet idag tillämpas i alla olika miljöer för utbyte av redovisningsdata mellan olika tillämpningsområden inom dataredovisning. Eftersom dessa infrastrukturer är inarbetade sedan decennier blir det förenklade processer att skapa elektroniska rapporter i det nu gemensamma formatet XBRL och etablera de element­kataloger/taxonomier som krävs för att beskriva önskat rapportinnehåll.

Alltsedan Bolagsverket öppnade för årsredovisningen i ett XBRL-format för tio år sedan har det gått långsamt att fullfölja sammanställning och överföring av olika rapporter i digitalt format. Bakgrunden är att myndighetssidan sett formatfrågan ur olika perspektiv, och att marknadens gehör varit svagt, samt att bristerna i e-signering har hållit ner intresset

Det stora behovet just nu är att Myndighetsidan, tillsammans med Redovisning- och Revi­sions­­branschen tydligt markerar sitt intresse för en övergång till elektronisk rapportering så att marknadens programleverantörer nu kan integrera XBRL-rapportering i sina applikationer

Det handlar om ett paradigmskifte för återanvändning, kvalitet, inbyggda kontroller, trans­parens och spårbarhet för olika slags ekonomiska rapporter. Det handlar också om ett standar­diserat digitalt språk som är öppet för alla och redan tillämpat i ett 40-tal länder, där all infor­mation finns tillgänglig digitalt vilket möter dagens växande krav på snabbhet, sökbarhet och spårbarhet.

En stor fördel är bland annat att med hjälp av inbyggda kontroller kan felaktigheter upptäckas redan direkt vid sammanställningen av respektive rapport. I den nya tekniken medföljer också det tillägg som nu finns implementerat, nämligen iXBRL. Detta gör att varje rapport kan läsas i valfri browser och på det sättet bli lättillgänglig för alla intressenter utan att påverka datakvaliteten

Startskottet har gått och kan beskrivas som ett historiskt utvecklingssteg för myndigheter, näringsliv, offentlig förvaltning och organisationer med förenklingar, ökad informations-kvalitet, förbilligande och ett miljövänligt steg när 10-tals miljoner blankettsidor försvinner, samt inte minst möjligheter till helt nya tjänster.

Text: Lars Berglöf, Senior Advisor, eReport Sweden AB

Mer information:
www.sis.se
www.XBRL.org
www.XBRL.se

 

Aktuella artiklar

Fler företag väljer digital årsredovisning – redovisningskonsulterna bidrar till utvecklingen

6 juli 2026

Digital inlämning av årsredovisningar fortsätter att öka. Under juni 2026 sattes ett nytt rekord när 101 126 företag lämnade in sin årsredovisning digitalt – första gången antalet överstiger 100 000 under en månad. Samtidigt visar ny statistik från Bolagsverket att digital inlämning ger färre kompletteringar och snabbare handläggning.

Nytt HFD-besked: Ingen moms vid inlösen av lojalitetspoäng

2 juli 2026

Högsta förvaltningsdomstolen (HFD) har nu avgjort hur lojalitetspoäng som löses in mot varor ska behandlas momsmässigt. Domen ger efterlängtad vägledning för företag med bonusprogram och innebär att inlösen av poäng varken ska ses som en prisnedsättning eller som användning av en voucher. För redovisningskonsulter skapar avgörandet en tydligare grund för rådgivning.

MYH:s analys: Så förändras kompetensbehoven inom ekonomi och lön

2 juli 2026

AI, digitalisering och förändrade kundbehov ställer nya krav på kompetensen inom ekonomi- och lönebranschen. I sin senaste områdesanalys beskriver Myndigheten för yrkeshögskolan hur arbetsmarknadens behov utvecklas och vilka kunskaper som efterfrågas framöver. Något som Srf konsulterna också lyfter i sina nyligen publicerade öppna brev till myndigheten. Frågan är inte bara hur många som utbildas, utan också vilken kompetens framtidens redovisnings- och lönekonsulter behöver.

Annons