Annons
Branschaktuellt Lön Redovisning

Nya medlemserbjudanden: För dig som satsar på kompetensutveckling

Att investera i kompetensutveckling är avgörande för att möta framtidens krav. Nu introducerar Srf konsulterna nya erbjudanden som gör det ännu mer förmånligt för våra medlemmar att delta i våra utbildningar.
Text: Therese Slettengren
Annons

För att göra det mer attraktivt för våra medlemmar som regelbundet investerar i vidareutbildning har vi lanserat nya erbjudanden. Våra nya erbjudanden syftar till att stödja de medlemmar som prioriterar sin egen och sina medarbetares kompetensutveckling. 

Fördelar att boka flera 

– Vi vet att många av våra medlemmar gärna skickar flera medarbetare från samma byrå på kurser. Därför introducerar vi nu möjligheten att boka fyra deltagare på samma kurs och endast betala för tre. Dessutom har vi tagit hänsyn till att medarbetare ofta har olika behov. För att byrån ska kunna skicka flera medarbetare på olika kurser erbjuder vi 20 procent rabatt på ordinarie pris när du bokar fyra kurser vid samma tillfälle, till dig själv eller till någon annan, säger Maria Ahlström, utbildningschef vid Srf konsulterna.  

De nya erbjudandena gäller för både online- och platsbundna utbildningar, dock inte för längre program.  

Utöver dessa nya erbjudanden får alla medlemmar fortsatt 15% rabatt på utbildningar. De auktoriserade redovisning- och lönekonsulterna får även en kostnadsfri onlineutbildning per år, i samband med betalning av den årliga auktorisationsavgiften. 

Srf konsulterna erbjuder ett brett utbud av kurser för både redovisnings- och lönekonsulter samt andra som arbetar inom ekonomi och affärsrådgivning. 

– Självklart är våra utbildningar inte bara tillgängliga för våra medlemmar – alla som vill utvecklas inom ekonomi och lön är välkomna att ta del av vårt breda utbud, understryker Maria Ahlström.

”I vår ständigt föränderliga värld är det viktigare än någonsin att hänga med i vad som händer. Att satsa på kompetensutveckling är ett sätt att garantera att du och din verksamhet förblir relevant för både dig och dina kunder. Våra nya medlemserbjudanden är ett sätt att lyfta fram och stödja våra medlemmar, särskilt de som satsar på vidareutbildning,” säger Maria Ahlström, utbildningschef vid Srf konsulterna. Foto: Malin Sydne.

Sammanfattning av nya erbjudanden

  • Gå fyra – betala för tre: Vid bokning av fyra deltagare på samma kurs får ni en plats utan kostnad.

  • Boka fler medarbetare samtidigt: När du bokar fyra kurser vid samma tillfälle, till dig själv eller dina medarbetare, får du 20 % rabatt på ordinarie pris.

  • Rabatt på en utbildning: Som medlem får du fortsatt 15 % rabatt på alla utbildningar. Som auktoriserad får du dessutom välja en valfri onlineutbildning per år ur ordinarie sortiment.

Dessa nya erbjudanden gäller för alla utbildningar som bokas från och med den 3 februari 2025.

Besök vår webbplats för att läsa mer om våra utbildningar och boka redan idag:
Utforska våra utbildningar här! 

Aktuella artiklar

Premium

Premium

Moms på interna tjänster – nytt HFD-avgörande

22 maj 2026

Högsta förvaltningsdomstolen (HFD) har nu öppnat för större möjligheter att organisera gemensamma stödfunktioner utan onödiga momskostnader. I en ny dom slår HFD fast att även administrativa tjänster som redovisning, lön och IT kan omfattas av undantaget för fristående grupper – något som kan få stor betydelse för ideella organisationer och andra verksamheter med begränsad avdragsrätt. För redovisningskonsulter innebär avgörandet både nya rådgivningsmöjligheter och behov av noggranna bedömningar kring organisationsstruktur, dokumentation och internfakturering.

Klart med centralt register för bostadsrätter – det här behöver du veta

19 maj 2026

Riksdagen har nu beslutat att införa ett nationellt bostadsrättsregister som ska föras av Lantmäteriet. Detta innebär att det inte längre är bostadsrättsföreningen som ansvarar för dessa register. De nya reglerna föreslås börja gälla den 1 januari 2027 - så här kan du förbereda dig.

Systemstöd en strategisk fråga – så väljer du rätt

11 maj 2026

Systemstöd är i dag en självklar del av redovisnings‑ och lönekonsultens vardag. De påverkar hur arbetet organiseras, hur information hanteras och hur kvalitet och regelefterlevnad säkerställs. Under lång tid har systemval ofta betraktats som en mer eller mindre teknisk fråga, där fokus legat på funktioner och pris. I takt med den digitala utvecklingen har det blivit allt tydligare att systemstöd i stället är en strategisk och professionell fråga.

Annons
Annons